Properties of concrete produced with cements and aggregates in Gaziantep region
- Tez No: 4045
- Danışmanlar: ERKAN ŞAHMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET GAZİANTEP YÖRESİNDE KULLANILAN ÇİMENTO VE AGREGALARLA ÜRETİLEN BETONLARIN ÖZELİKLERİ AKKAN, SERAP Yüksek lisans tezi, Mimarlık Bölümü Mimarlık Fakültesi Orta Ddqu Teknik Üniversitesi Danışman : Öğr. Gör. Erkan Şahmalı Y. Danışman: Doç. Dr. Abdurrahman Güner Eylül, 19BB, BO sayfa Bu çalışmada, Gaziantep yöresinde beton üretiminde kullanılan Gaziantep Katkılı Portland ve Irak Portland Çimen toları ile Narlı ve Birecik agregaları kullanılarak çökmesi 50mm ve BOmm arasında değişen, sabit işlenebilirlikte, su/ çimento oranları 0.60, 0.55, 0.50, 0.^5, ve O.itO Dİan beton lar üretilmiştir. Basınç mukavemeti ile tahribatsız beton deney sonuçları arasında istatistiksel olarak ilişkiler kurulmuş ve ultraso- nik ses hızı ile geri tepme sayısı kullanılarak basınç muka vemetini tahmin etmek için gereken etki katsayıları hesap lanmıştır. Kür şartları ile nemin beton üzerindeki etkisi, yapılan deneyler ile araştırılmıştır. Anahtar kelimeler : çimento, agrega, beton, sabit işlenebilir- lik, ultrasonik ses hızı, Schmidt geri tepme sayısı, basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PROPERTIES OF CONCRETE PRODUCED WITH CEMENTS AND AGGREGATES IN GAZİANTEP REGION AKKAN, SERAP M.Sc. in Department of Architecture Faculty of Architecture Middle East Technical University Supervisor rlnstr. Erkan Şahmalı Co-supervisor : Assoc. Prof. Abdurrahman Güner September, 1988, 80 pages In this uork, the concretes mere produced with water/ cement ratios of 0.60, 0.55, 0.50, 0.45, and 0.40 having constant workability with slump=50mm-80mm using Gaziantep Portland-Pozzolan and Iraq Ordinary Portland Cement, Narlı all-in and Birecik all-in aggregates commercially available in Gaziantep region. The relations between the compressive strength and the non-destructive test results were statistically investigated to obtain relations by which the compressive strengths can be estimated from the rebound numbers and ultrasonic pulse velocities. The effects of curing conditions and the moisture content at test were also investigated. Key words : cement, aggregate, concrete, constant workability, ultrasonic pulse velocity, Schmidt rebound number, com pressive strength, splitting tensile strength