Metformin ve pioglitazon moleküllerinin in vitro sitotoksisitesi ve tavuk embriyosu koryoallantoik membran modelinde anjiogenez inhibisyonu üzerine etkisi
In vitro cytotoxicty of metformin and pioglitasone and its effect on angiogenesis ibnhibition in chorioallantoic membrane of chicken embryo
  1. Tez No: 306111
  2. Yazar: YASEMİN PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Diyabet, dünya çapında tüm yaş gruplarını etkileyen, komplikasyonlar ile seyreden, tedavi maliyeti giderek artan bir hastalıktır.Anjiogenez yeni kapiller damar gelişimi olup, birçok fizyolojik olay yanı sıra diyabetik retinopati, tümör gelişimi ve tümör metastazında da sorumlu tutulmaktadır. Diyabette kanser insidansının ve tümör metastazının pek çok farklı mekanizma ile arttığı tespit edilmiştir. Bu mekanizmalardan birisi de anjiogenezistir.Diyabet tedavisinde metformin ve pioglitazon uzun yıllardır kullanılan temel ilaçlardır. Metformin ve pioglitazon molekülleri farklı pek çok mekanizma ile tümör hücresinin büyümesini önlemektedir. Çalışmamızda metformin ve pioglitazon molekülerinin anjiogenez üzerine olan etkisini; ucuz, güvenilir ve uygulanabilirliği kolay olan tavuk embriyosu koryoallantoik membran modelini kullanarak göstermeyi amaçladık. Sonuçta pioglitazon molekülünün metformine göre anti-anjiogenik etkinliğinin güçlü olduğunu tespit ettik. Bu etkisinden faydalanılarak diyabetik retinopatili ve kanserli olgularda yararlı etkilerinin olabileceği kanısına vardık.Bu çalışmada ayrıca metformin ve pioglitazon moleküllerinin in vitro, çok sayıda örneği aynı anda, kısa sürede ve güvenilir bir şekilde değerlendirme imkânı sağlayan XTT yöntemi ile L929 fare fibroblast hücreleri üzerine sitotoksisitesini de araştırdık. Bu araştırmamızın sonucunda, metformin ve pioglitazon moleküllerinin sitotoksik etkilerinin olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a such disease that influences all age groups worldwide, progressing with complications and its treatment cost has been gradually increasing.Angiogenesis is new vessel development and it is held to account for diabetic retinopathy, tumour development and tumour metastasis as well as many physiological events. It is detected that carcinoma incidence and tumour metastasis in diabetes are increased due to many different mechanisms. One of these mechanisms is angiogenesis.The metformin and pioglitasone are primary drugs used in diabetes treatment for a long time. Metformin and pioglitasone molecules prevents enlargement of tumour cell with many different mechanisms. In our study, we aimed to reveal the effecs of metformin and pioglitasone molecules on the angiogenesis, using chicken embryo chorioallantoic membrane model which is cheap, reliable and practical. Ultimately, we detected that anti-angiogenic efficiency of pioglitasone molecule was more powerful than metformin. Because of this effect, we concluded that it may have useful effects in patients with diabetic retinopathy and carcinoma.In this study, we also investigated the cytotoxicity of pioglitasone and metformin molecules on L929 mice fibroblast cells in-vitro, using XTT method which provides opportunity for evaluating numerous samples in a short time, simultaneously and reliably. Following this review, we detected that metformin and pioglitasone molecules do not have cytotoxic effects.