Ahmetli (Manisa) Güneyinde Menderes masifi ve tersiyer örtü kayalarının jeolojisi
Geology of the basement and tertiary cover rocks of Menderes massif the south of Ahmetli (Manisa)
  1. Tez No: 76852
  2. Yazar: ÖMÜR ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AHMETLİ (MANİSA) GÜNEYİNDE MENDERES MASİFİ ve TERSİYER ÖRTÜ KAYALARININ JEOLOJİSİ Ömür ŞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ergun GÖKTEN 1998, Sayfa : 94 Jüri : Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Prof. Dr. Ali ÖZTÜRK Prof. Dr. Ali KOÇYİĞİT Bölgede temeli Menderes masifinin metaformik kayaçları oluşturur. Paleozoyik yaşlı olarak değerlendirilen bu kayaçlar sünümlü ve gevrek deformasyon verileri sunurlar. Bu deformasyonlara Erken Oligosen sonrası ile Orta Miyosen öncesindeki bir aralıkta masifi etkileyen ayrılma fayları yol aşmıştır. Bu ayrılma faylarına ait düzlemler Orta Miyosen öncesinde yükselerek yüzeylemişler ve Genç Tersiyer tortuları bu yüzeyler üzerinde gelişmişlerdir. Kırıntılı egemenliğindeki Genç Tersiyer örtü Orta Miyosen yaşlı alüvyon yelpazeleri, akarsu ve göl çökelleri ile temsil edilir. Bu tortullar Geç Miyosen' de D-B yönündesıkışarak hafifçe kıvrımlanmışlardır. Genişlemeli tektonik rejim Erken Pliyosen' de yeniden etkili olmaya başlamış ve Pliyosen-Pleyistosen süresinde alüvyon yelpazesi ve akarsu ortamını karakterize eden tortullar depolanmışlardır. Bu çökelim sırasında tortullarda tiltleşmeye ve roll over gelişime bağlı olarak eğimlenmeler gelişmiştir. Genişlemeli tektonik etki Holosen sırasında da sürmüş ve grabenin basamaklı yapısı meydana gelmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Menderes masifi, örtü kayaçlari, Ege graben sistemi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY OF THE BASEMENT and TERTIARY COVER ROCKS OF MENDERES MASSIF IN THE SOUTH OF AHMETLİ (MANİSA) Ömür ŞAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ergun GÖKTEN 1998, Page : 94 Jury : Prof. Dr. Ergun GÖKTEN Prof. Dr. Ali ÖZTÜRK J Prof. Dr. Aİi KOÇYİ?İT Investigated area is situated between Ahmetli and Turgutlu towns in Gediz graben in the west part of Turkey. The purpose of this thesis is to determine the stratigraphy and structural properties of the Menderes massif, and to find out the tectonical evolution of the region. The stratigraphic basement of the region is composed of metamorphic rocks of Menderes massif. The metamorphic suite, which is, assigned to Paleozoic age display the properties of ductile and brittle deformations. This deformations have been caused by the detachment faults started to affected the massif between Late Oligocene and Early Miocene asIV an extensional regime. The detachment fault surface have been exhumed by the end of Early Miocene, and the clastic dominated sediment started to accumulate on these surfaces in Mid Miocene time. Mid Miocene sediments are represented by alluvial fan and fluvial deposits. At the end of Mid Miocene the regime have been affected by an E-W compression and the series slightly folded. Extensional tectonic regime reactivated by Early Pliocene in the region and Fluvial sediments continued to deposit through Pliocene and Pleistocene. Tilting and roll-over folding have been developed due to the contemporaneous faulting in the Pliocene - Pleistocene sediments. The continuing extensional regime during Holocene caused to the formations of the step like structure of the graben. KEY WORDS : Menderes massif, cover rocks, Egean graben system.