Obstrüktif uyku apnesi sendromlu hastalarda subklinik koroner ateroskleroz gelişiminin koroner kalsiyum skorlaması yöntemiyle tespit edilmesi
Detection of the development of subclinical coronary atherosclerosis in patients with obstructive sleep apnea syndrome by coronary calcium scoring method
- Tez No: 306154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CESUR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS), uykuda tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu atakları, kan oksijen satürasyonunda azalma ve uyanma periyotları ile karakterize bir sendromdur. OUAS'lı hastalarda kardiyovasküler komplikasyonların arttığı farklı çalışmalarla ortaya konulmuştur.Fakat OUAS'ın subklinik ateroskleroz gelişimi ile bağımsız ilişkisini ortaya koyan yeterli çalışma yoktur.Bu çalışmada amacımız OUAS'lı hastalarda subklinik ateroskleroz gelişiminin çok kesitli bilgisayarlı tomografi (ÇKBT) kalsiyum skorlama yöntemiyle gösterilmesidir.Çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğine çeşitli şikayetlerle başvurup OUAS hastalığından şüphelenilen ve uyku laboratuvarında uyku testi yapılan toplam 80 hasta (yaş=50±10) dahil edildi. Hastalar uyku testine tabi tutulduktan sonra aynı gün (ÇKBT) tetkiki yapıldı. Koroner arter hastalığı öyküsü olan ve/veya aktif kardiyak iskemi belirtileri gösteren hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen olgularımızdan %77.5'inde (n=62) OUAS hastalığı tespit edildi. Apne-hipopne indeksi (AHİ) ?5 (OUAS hastalığı bulunanlar) olan grup ile AHİ
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is the syndrome that is characterized by the attacks of the obstruction of the upper airway, the reduction in blood oxygen saturation and repetitive pauses in breathing during sleep. It has been shown in varius studies that cardiovascular complications incease in the patient with OSAS. But there is not enough study indicating OSAS?s independent relation .Our aim in this study is to show the development of subclinical aterosclerosis by means of Multislice CT scan for calcium scoring.Total 180 patients (age= 50±10) who applied to the Chest Clinic for various reasons and who were doubted to have OSAS and subjected to Sleep Test have been included in the study. After the patients were subjected to the Sleep Test, their Multislice CT scan was carried out. The patients with coronary artery disease and/or the patients who show the sypmtoms of active cardiac ischemia have been excluded from the study. In 77.5% (n=62) out of the patients included in the study, OSAS has been indentified. When the group with Apne-Hipopne index ?5 (The patients with OSAS) and the ones with AHİ