Hemodiyalizin kardiyak ve hemodinamik parametrelere akut etkisi
Acute effects of hemodialysis to cardiac and hemodynamics parameters
  1. Tez No: 306155
  2. Yazar: GÜRSEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hemodiyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalıklar 10-20 kat daha fazla olup ölümlerin yaklaşık % 50' sinden sorumludur. Bu yüksek oranlar geleneksel kardiyovasküler risk faktörleri ile açıklanamamaktadır. Genel nüfusta kardiyovasküler ölümler azalmaktadır. Ancak, hemodiyaliz hastalarında halen yüksek oranlarda seyretmekte hatta artmaktadır. Bu durum önemli ölçüde kardiyak ve hemodinamik değişikliklere yol açan hemodiyalizin olumsuz kardiyovasküler etkilerini gündeme getirmiştir. Çalışmada ortalama 56.8±62.3 aydır hemodiyaliz tedavisi gören 41 hastanın, hemodiyaliz öncesi ve sonrasındaki hemodinamik, kardiyak ve biyokimyasal parametreleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease is occured 10-20 times more and responsible for 50 % of deaths in hemodialysis patients. These high rates are not explained by traditional cardiovascular risk factors. Cardiovascular deaths is decreasing in the general population. However, it appears to still higher rates even increases gradually in hemodialysis patients. This situation has brought on the agenta cardiovascular adverse effects of hemodialysis that leads to significant changes in cardiac and hemodynamics events. Hemodynamics, cardiac, and biochemical parameters of 41 patients treated by hemodialysis (for average 56.8±62.3 months) were evaluated before and after hemodialysis procedure.