PSGL-1 VNTR polimorfizmi, doku faktörü ve solubl p-selektinin adenokanser hastalarında tromboza katkısı
Impact of PSGL-1 VNTR polymorfism, tissue factor and solubl p-selectin on thrombosis at cancer patients with adenocarcinoma
  1. Tez No: 306181
  2. Yazar: MUSTAFA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Kanser ve venöz tromboemboli arasında uzun zamandan beri var olduğu bilinen yakın ilişki kanser hücrelerinin, hemostatik sistemin ancak doğru yerde-doğru zamanda tetiklendiğinde koagulasyonun başlamasıyla sonuçlanan ince ayarlı mekanizmasına müdahil olduğunu ve cckanserde prokoagulan aktivitenin epifenomen olmadığını, karsinogenezle başladığını göstermektedir.Bu tezin amacı kanser hastalığında tromboemboli mekanizmalarını açıklayacak bilgi üretmektir.Gereç ve Yöntem: Ekim 2007- Mart 2012 arasında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilimdalı' nda takip edilmiş 18 yaşından büyük, histolojik olarak kanıtlanmış adenokarsinom hastaları çalışmaya alınmıştır.PSGL-1 VNTR polimorfizmi, DF ve solubl p-selektin ölçümlenerek VTE olan ve olmayan grup karşılaştırıldı. Ayrıca VTE öyküsü olmayan 203 sağlıklı birey PSGL-1 polimorfik tipi VTE olan ve olmayan adenokanser grubuyla karşılaştırıldı. VTE olan grupta PSGL-1 VNTR heterozigot polimorfik tipin fazla olduğu, DF ve solubl p-selektin seviyelerinin yüksek olduğu savı test edildi.Bulgular: Solubl p-selektin tromboz grubunda anlamlı olarak yüksekti (p=0.036). PSGL-1 polimorfizmi VTE lokalizasyonu ile ilişkiliydi. AB ve AC polimorfik tip, port trombozu ve santral/proksimal lokalizasyonunda daha sıktı (p=0.02). Polimorfik tip heterozigot/homozigot olarak ayrıldığında bu birliktelik daha sıkı olarak görülüyordu (p=0.007). Doku faktörü seviyesi tümör tipleri arasında farklılık gösteriyordu (p=0.011). Pankreas kanserinde doku faktörü seviyeleri diğer tümör tiplerinden anlamlı derecede yüksekti (p=0.047).Sonuç: PSGL-1 heterozigot formlarının, port trombozu ve santral/proksimal ven olarak sınıflanan subklavien ve juguler ven gibi büyük damar trombozuna katkı yaptığı bulgusu yapbozun yeni parçası olmaya aday gibi görünmektedir. Solubl p-selektin ve doku faktörü ile ilgili bulgular, daha önceki bulguları destekler nitelikte olup yine PSGL-1 heterozigot formlarıyla doku faktörünün ilişkisi yeni alanların kapısını aralıyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: İt appears that cancer cells interact with delicate coagulation mechanisms and causes thrombosis when this interaction occur right time, right place. Evidence shows that procoagulant activity in cancer is not an epiphenomen, starts with carcinogenesis. The purpose of this thesis is to produce knowledge explaining mechanisms in cancer-related thrombosis.Mateial and Methods: Patiens older than eighteen years old with histologicaly confirmed adenocarcinoma followed at Department of Medical Oncolgy, İstanbul Bilim Üniversity between October 2007- March 2012 are drawn blood for PSGL-1 VNTR polymorfism, tissue factor and solubl p-selektin. It is tested if heterozygous PSGL-1 VNTR polymorfic type, tissue factor and solubl p-selectin is high at cancer patiets with thrombosis.Results: Solubl p-selectin was high at patients with thrombosis (p=0.036). PSGL-1 polymorfism was related with thrombosis localisation. AB and AC types was frequent at catheter related and central/proxsimal vein thrombosis (p=0.02) and, with heterozygosity (AB+AC) relationship was more prominent (p=0.007). The level of tissue factor was different between different tumor types (p=0.011). Tissue factor was high at pancreatic carcinoma (p=0.047).Conclusion: Difference of PSGL-1 VNTR polymorfism between thrombosis localisations may be a new piece for puzzle.