Meme kanseri tanısıyla modifiye radikal mastektomi uygulanan hastalarda torakal paravertebral blok uygulamasının postoperatif analjeziye ve analjezik kullanımına etkileri
The effects of toracic paravertebral block on postoperative pain and analgesic sparing on patients who had undergone modified radical mastectomy for breast cancer
  1. Tez No: 306180
  2. Yazar: ÖZGÜR YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKER ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Meme kanseri tanısıyla modifiye radikal mastektomi ve aksiller disseksiyon uygulanan 20 hastaya preoperatif 150mg levobupivakain ile T4 seviyesinden torakal PVB uygulanmış, 20 hasta ise kontrol grubuna alınarak intraoperatif 100mg tramadol ve 20mg tenoksikam verilerek 2 grup arasındaki postoperatif 0, 1, 6, 12,24. Saatlerdeki ağrı durumu VAS ile değerlendirilmiştir. Ayrıca gruplar arasındaki postoperatif opioid kullanım miktarı da ölçülmüştür.Torakal PVB grubunda kontrol grubuna göre tüm zamanlarda VAS değerleri anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Ayrıca torakal PVB grubunda kontrol grubuna göre postoperatif analjezi ihtiyacı daha az olmuştur. Meme kanseri operasyonlarında tek doz torakal PVB postoperatif 24 saat boyunca etkin analjezi sağlamış ve opioid ihtiyacını anlamlı oranda azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
40 patients who had undergone modified radical mastectomy and axillary dissection for breast cancer were divided into two groups.In the control group 20 patients were given general anesthesia and 100mg tramadol with 20mg tenoxicam were admitted intraoperatively.In the paravertebral group toracal paravertebral block(PVB) was applied to the patients at the level of T4 with 150mg levobupivacaine.Postoperative VAS scores at 0,1,6,12 and24th hours were noted and tramadol was given postoperatively as needed.The amount of tramadol used was also noted for both groups.In the PVB group all time VAS scores were significantly lower.The amount of tramadol needed was also lower in the PVB group.Single dose toracal paravertebral block supplied effective analgesia for the 24 hour postoperative period and decreased the additional opioid usage for breast cancer operations.