Normotansif obez hastalarda endotel disfonksiyonun serum omentin?1 düzeyleri ve akım aracılı dilatasyon (FMD) yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of endothelial disfunction by serum omentin?1 and flow mediated dilatation in normotensive obese population
- Tez No: 306208
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada ve ülkemizde obezite oranları gün geçtikçe artmaktadır. Obeziteye bağlı artmış kardiyovasküler hastalık riski, artmış mortalite ve morbidite mevcuttur.Çalışmamızda normotensif obez hastalarda endotel disfonksiyonunu FMD yöntemi ile değerlendirmek, serum omentin?1 düzeyleri ve diğer metabolik-antropometrik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. 50 obez hasta, sağlıklı 45 gönüllü ile karşılaştırıldı. Tüm hastalara ABPM cihazı ile 24 saatlik kayıt alınarak hipertansiyonları ekarte edildi. Glukoz metabolizması için 75 gr OGTT uygulandı, uygulama günü 0.saat omentin?1 düzeyleri ve FMD işlemi uygulandı. Hastalara vücut kompozisyonu analizi için segmenter vücut analizi ve Viscan cihazı ile ölçüm yapıldı.Obez hastalarda kontrol grubuna göre omentin?1 düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu. Obez hastaların FMD yanıtı kontrol grubuna göre anlamlı olarak azalmış bulundu. FMD yanıtı ve omentin?1 serum düzeyleri arasında pozitif korelasyon bulundu. Omentin-1 serum düzeylerinin BKİ, belçevresi, vücut yağ yüzdesi, Viscan visseral yağlanma ve total abdominal yağlanma, insülin, HOMA skoru ile negatif ilişkili olduğu görüldü. Seğmenter vücut analizi cihazı antropometrik ölçümleri ile Viscan cihazı ölçümleri birbiriyle pozitif yönde korele bulundu. Multipli lineer regresyon analizde obez hastalarda tek başına yağ dokusu fazlalığı FMD'yi belirleyen bağımsız bir risk faktörü olarak bulundu.Sonuç olarak obez bireylerde omentin?1 düzeyleri ve FMD yanıtı azalmış olarak bulunmuştur. Omentin?1 düşüklüğü endotel bağımlı dilatasyon yanıtının azalmasıyla koreledir. Obezlerde artan yağ dokusu endotel bağımlı dilatasyon yanıtının bozulmasına katkı sağlayan bağımsız bir risk faktörüdür.
Özet (Çeviri)
It has been well demonstrated that there is an increase risk of obesity and obesity related cardivascular morbidity and mortality in worldwide and Turkey as well.In our study we aimed to evaluate the relationship betwen endothelial disfunction determined by flow mediated dilatation method, serum omentin?1 levels and other metabolic and antropometric parameters. 50 obese patients, age and sex matched 45 healty controls were included in this study. Hypertension diagnosis was excluded by screening 24 ambulatory blood pressure monitorization. 75 gr oral glucose tolerance test was performed for to evaluation of glucose metabolism. Also at 0 min of the procedure, blood samples were obtained for omentin 1 levels and flow mediated dilatation test performed. Segmenter body analysis and Viscan monitorization were performed for to determine the body composition.Omentin?1 levels were found significantly lower in obese population compared to the control subjects. Also, FMD response was significantly decreased in obese population. There was a significant positive correlation between FMD response and omentin?1 levels. Negative association was found between serum omentin?1 levels and body mass index, waist circumference, total fat percentage, visceral fat and total abdominal fat percentage of Viscan, insülin and HOMA score. There was a positive correlation between the anthropometric measurements of segmental body analysis and Viscan tests. Multiple lineer regression analysis showed that fat mass increment was an independent predictor for FMD response in obese populationIn conclusion, omentin?1 levels and FMD response were decreased in obese patients. Decrease of omentin?1 levels was significantly correlated with endothelium dependent vascular dilatation. Fatt mass increase is an independent risk factor for impaired endothelium dependent dilatation response in obese population.