Ratlarda intravenöz PGI2 (iloprost) infüzyonunun iskelet kasında iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
The effects of intravenous pgi2(iloprost)on ischemia reperfusion injury in skeletal muscles on rats
- Tez No: 306207
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ratlarda alt extremite iskelet kasında iskemi reperfüzyon hasarında prostoglandin I2 analoğu olan iloprostun etkinliğininaraştırılması.Metod: Çalısmaya her grupta 6 adet olmak üzere 4 grup için toplam 24 adet wistar-albo rat alınmıştır. Tüm gruplara genel anestezi altında laparotomi uygulanmıştır. Grup SHAM'a sadece laparotomi uygulanmıştır. İskemi reperfüzyon grubuna (grup İ/R) laparotominin ardından infrarenal abdominal aortaya klemp konulup 2 saatlik bekleme periyodu sonrası klemp kaldırılarak 2 saatlik reperfüzyon periyodu uygulanmıştır. İloprost grubuna (grup İ) iskemi reperfüzyon uygulanmadan sadece iloprost infüzyonu 10mcg/kg dozunda infüzyon verilmiştir. İskemi reperfüzyon iloprost grubunda (grup İ/R/İ) 2 saatlik iskemik periyodun ardından reperfüzyon periyodunda 10 mcg/kg dozunda iloprost infüzyonu verilmiştir. Reperfüzyon periyodunun sonunda alt extremite iskelet kası örnekleri biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler için alınmıştır.Sonuç: Histopatojik olarak bakılan eNOS ekspresyonu değerlendirmesinde SHAM ve iloprost gruplarında anlamlı farklılık görülmezken,İ/R grubunda anlamlı derecede yüksek bulunmuştür. İ/R/İ grubunda da yüksek bulunuan bu değer İ/R grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşüksaptanmıştır.HSP60 ekspresyonu değerlendirmesinde ise yine eNOS ekspresyonunda olduğu gibi İ/R grubunda immunoreaktivitenin tüm gruplardaki değerlerden anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edildi.Öte yandan İ/R/İ grubundaki değerlerle Sham ve iloprost grupları arasında yapılan istatistiksel değerlendirmede immunoreaktivite değerleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edildi.Biyokimyasal analiz sonunda, gruplar iskelet kas dokusu MDA enzim aktivitesi açısından kendi aralarında kıyaslandığında, gruplar arasında anlamlı fark vardı (p=0.038). MDA enzim aktivitesi İ/R grubunda SHAM veiloprost grubuna göre anlamlı yüksek olarak bulundu.Ayrıca, İ/R/İgrubunda MDA enzim aktivitesi İ/R grubuna göre anlamlı düşük olarak tespit edildi.Gruplar iskelet kas dokusu SOD enzim aktivitesi açısından kendi aralarında kıyaslandığında, gruplar arasında anlamlı fark vardı. SOD enzim aktivitesi İ/R grubunda SHAM ve iloprost gruplarına göre anlamlı düşükolarak tespit edildi. Fakat, İ/R/İ grubunda SOD enzim aktivitesi İ/R grubuna göre yüksek, SHAM ve iloprost gruplarına göre de düşük saptanmıştır.Tartışma: Bu sonuçlar altında iloprostun, iskemi reperfüzyon hasarı üzerinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of prostoglandin I2 derivate which called iloprost, in the model of lower extremity skeletal muscle on rats in ischemia reperfusion injury.Method: Twenty-four Wistar Albo rats were randomized into six groups (n=4).Laparotomy was performed in all groups under general anesthesia. Only laparotomy applied in Group S (Sham). Ischemia reperfusion group (Group I/R)underwent ischemia and reperfusion performed by clamping and declamping of theinfrarenal abdominal aorta for 120 minutes, respectively. Group iloprost (Group I) received intravenous infusion of iloprost 10 mcg/kg respectively, without ischemiaand reperfusion. Group I/R/I received intravenous infusion of iloprost 10mcg/kg respectively immediately after 2 hours period of ischemia. At the end of reperfusion period, skeletal muscle samples of lower extremity were taken from all groups for biochemical and histopathologic examinations.Result: Tissue levels of endotelyal nitrikoksit (eNOS) were significantly higher inI/R groups than SHAM and Group I. In Group I/R/I, the levels of eNOS significantly high but, lower than the I/R group.The heat shock protein 60 (HSP 60) levels on Group I/R were higher than the other groups. But I/R/I groups results were found as same with the other twogroups.Malondialdehit (MDA) enzymatic activities were found significantly high in I/R group. On the other hand in; I/R/I group, MDA activities higher than SHAM and I group but lower than The I/R group.When superoksit dismutaz (SOD) enzymatic activities were examinated, the results were found meaningfully different in all groups. SOD enzymatic activitieswere found in I/R group, meaningfully lower than the other there groups. Also in group I/R/I, the SOD activity were higher than group I/R. But, İ/R/İ group SOD enzymatic activities were forunda higher than in İ/R group but, lower than inSHAM and iloprost group.Conclusion: These results indicate that iloprost have protective effects on ischemia reperfusion injury in skeletal muscle.