Endotrakeal entübasyon ve LMA çeşitlerinin ses kalitesine etkileri
Effect of endotrakeal entubation and LMA types on the voice quality
- Tez No: 306226
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBİN YALÇIN SEZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Solunum yolunu güvenlik altına almak, solunumun kontrolü ve devamlılığın sağlanması her anestezistin temel görevlerinden ve anestezinin vazgeçilmez prensiplerinden biridir. Bu amaçla kullanılan endotrakeal entübasyon ve laringeal maske airwayler postoperatif dönemde değişik oranlarda laringeal semptomlara ve sesin akustik özelliklerinde değişikliklere neden olmaktadırlar.Bu çalışmada; endotrakeal entübasyon, klasik LMA, proseal LMA ve I gel LMA'in laringeal semptomlara ve sesin akustik analizindeki parametrelere etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Ses oluşumunu etkilemeyen alt batın ve ekstremite cerrahisi uygulanan 80 hasta çalışmaya dahil edildi. Preoperatif, postoperatif 2.saat ve postoperatif 24. saat içerisinde ses kısıklığı, globus Pharyngeus, boğaz temizliği yapma hissi, boğaz ağrısı, ses kaybı, seste kabalaşma ve seste çatallaşmanın sorgulandığı klinik anket formu dolduruldu. Tüm hastalara KBB polikliniğinde sesten izole odada akustik analiz yapıldı. Akustik analizde bazal frekans, jitter, shimmer, HNR ve NNE parametreleri karşılaştırıldı.Endotrakeal entübasyon grubunda ses kısıklığında klinik anlamlılık ve boğaz temizliği yapma hissinde istatistiksel anlamlılık bulundu. Klasik LMA grubunda boğaz temizliği yapma hissinde istatistiksel anlamlı artış bulundu. Bu klinik değerlendirmeler postoperatif erken dönemde mevcut olup 24. saatte normal değerlerine geriledi. Akustik analizde sadece proseal LMA grubunda postoperatif 2.saatte jitter ölçümünde anlamlı fark bulundu. Diğer akustik ölçüm parametrelerinde anlamlı farklılık bulunmadı.Sonuç olarak endorakeal entübasyon ve klasik LMA kullanımının postoperatif erken dönemde ses fonksiyonları üzerine etkisi olabileceği, yeni geliştirilen LMA'lerin özellikle hava ile şişirilmeyen jel yapılı laringeal maske airwaylerin laringeal yakınmalara ve ses fonksiyonlarına minimal etkili olabileceğini düşünüyoruz.ANAHTAR SÖZCÜKLER, endotrakeal entübasyon, laringeal maske airway, ses kısıklığı, boğaz ağrısı, akustik analiz
Özet (Çeviri)
To secure, control and continue the airway is one of the basic tasks of an anesthesiologist and one of the indispensible principals of anesthesiology. Endotracheal intubation and laryngeal mask airways, which are being used to summon these purposes, can cause various laryngeal symptoms and changes of the acoustical characteristics of the voice in the postoperative period.In this study, we aimed to compare the effects of endotracheal intubation, classic LMA, proseal LMA ve I gel LMA on laryngeal symptoms and on acoustic analysis parameters of the voice.80 patients undergoing lower abdomen and extremity surgery, which do not effect the formation of the voice, were included. A clinical survey sheet, that includes questions about hoarseness, globus pharyngeus, need to clearing pipe, sore throat, loss of voice, unpleasant voice and cracking of voice, was answered by the patients preoperatively, 2 hours postoperatively and 24 hours postoperatively. All patients received acoustic analysis in an isolated room in the ENT-polyclinic. Acoustic analysis included parameters of basic frequency, jitter, shimmer, HNR and NNE.In the group of endotracheal intubation there was clinical significancy on hoarseness and statistical significancy on need to clearing pipe. In the group of classic LMA there was a statistical significant increase of need to clearing pipe. These clinical evaluations existed in the early postoperative period and were decreased to normal values at the 24th hour postoperatively. In acoustic analysis, only the jitter parameter in the proseal LMA group was significantly changed at the 2nd hour postoperatively. Other acoustic parameters had no significant changes.In conclusion, we think that endotracheal intubation and classic LMA could have effects on voice functions in the early postoperative period and that the new developed LMAs, especially gel structured laryngeal mask airways, which are not dilated with air, had minimal effects on voice functions and laryngeal complaints.KEYWORDS; Endotracheal intubation, laryngeal mask airway , hoarseness, sore throat, acoustic analysis