İskemik inme ile hava koşulları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between ischemic stroke and atmospheric conditions
  1. Tez No: 306227
  2. Yazar: HARUN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ KANDİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnme, önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir ve ölüm nedenleri arasında üçüncü sıradadır. İnmelerin çoğunluğunu iskemik inmeler oluşturur. İnme ile hava koşulları ilişkisi, birçok hekimin ilgisini çeken bir konudur.Bu çalışmamızda iskemik inme ile hava basıncı, sıcaklık, bağıl nem, rüzgar hızı ve yönü gibi hava koşulları arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza 01.01.2010 ? 31.12.2010 tarihleri arasında hastanemize yatırılan 128 iskemik inme olgusu alındı. Olgular, hastanemiz otomasyon sistemindeki epikrizleri ve görüntüleme raporları incelenerek belirlendi. Aylık olgu sayıları ile hava koşullarının aylık ortalama değerleri arasındaki ilişki, günlük olgu sayıları ile hem aynı güne ait hem de 1, 2 ve 3 gün öncesine ait hava koşulları ve bu hava koşullarındaki değişiklikler arasındaki ilişki değerlendirildi. İstatistiksel yöntem olarak ANOVA analizi, ki-kare, Sidak ve LSD testleri, kullanıldı. P?0,05 olması, istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Olgularımızın %53,9'u kadındı. Yaş ortalaması 72±10 yıl idi. Çalışmamızda aylık olgu sayıları ile aylık hava koşulları ortalamaları arasında ve günlük olgu sayıları ile aynı güne ait hava koşulları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Önceki günlere ait hava koşulları ile ilişki değerlendirildiğinde; 3 gün önceki Maksimum Rüzgar Hızı ile olgu sayıları arasında anlamlı bir negatif korelasyon vardı. Hava koşullarında aynı gün içindeki değişiklikler ile günlük olgu sayıları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü. Hava koşullarında ardışık günlerdeki değişiklikler ile ilişki değerlendirildiğinde ise son 24 saatteki basınç değişimi ile olgu sayıları arasında anlamlı bir negatif korelasyon olduğu görüldü.Sonuç olarak, Maksimum Rüzgar Hızının düşük olması 3 gün sonra ve hava basıncı değişiminin düşük olması da 24 saat içinde iskemik inme görülme olasılığını artırır.ANAHTAR SÖZCÜKLER: İskemik inme, hava koşulları, hava basıncı, sıcaklık, bağıl nem, rüzgar hızı, rüzgar yönü
Özet (Çeviri)
Stroke is an important cause of morbidity, and motality, and it is the third leading cause of death. Most of the strokes are ischemic strokes. The relationship between stroke and weather conditions is very impressive to many clinicians.In this study, we aim to investigate the relationship between ischemic stroke and weather conditions such as athmospheric pressure, weather temperature, relative humidity, wind speed, and direction.One hundred and twenty eight cases of ischemic stroke who had been admitted to our hospital between January 1, 2010 and December 31,2010 were included in our study. Cases were determined by reading their files and imaging reports in our hospital?s computerized recording system. Relationships between monthly numbers of cases and monthly mean values of weather conditions; between daily numbers of cases and weather conditions of the same day, 1, 2, and 3 days ago; and changes in these weather conditions were evaluated. ANOVA analysis, chi-square, Sidak, and LSD tests were used in statistical analysis. P?0.05 was considered to be statistically significant.Female patients constituted 53.9% of our cases. Mean age was 72±10 years. In our study, no significant relationships were found between monthly numbers of cases, and monthly mean values of weather conditions; and between daily numbers of cases and weather conditions of the same day. When the relationship between daily case numbers and weather conditions of previous days were evaluated; a significant negative correlation with maximum wind speed of 3 days ago was found. No significant relationships between daily case numbers and changes of weather conditions within the same day were found. When the relationship between daily case numbers and changes in weather conditions between consecutive days were evaulated, a significant negative correlation with atmospheric pressure change in the last 24 hours was found.As a result, lower maximum wind speed and lower change in atmospheric pressure increase the possibility of ischemic stroke after 3 days and within 24 hours, respectively.KEY WORDS: Ischemic stroke, weather conditions, atmospheric pressure, temperature, relative humidity, wind speed, wind direction.