Sınıf ı anterior çapraşıklık olgularında cuniti tellerin iskeletsel ve dental ark üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Evaluating effects of cuniti wires on skeletal and dental arches in class i anterior crowding cases
- Tez No: 306234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kendinden bağlanan braketlerin artan kullanımı, ortodontik tedavilerin etkinliği ve verimliliği ile ilgili soruları da beraberinde getirmiştir. Gelişen teknoloji ve artan bilgiler ışığında birçok kapaklı braket sistemi geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de hızlı seviyeleme ve posteriorda genişletme iddialarını ortaya atan Damon braket sistemidir. Bu çalışmanın amacı, Damon sistemde kullanılan CuNiTi ark tellerin, çapraşıklık çözme ve genişletme etkinliğini, dental ve iskeletsel açıdan değerlendirmek, sistemin iddia ettiği sonuçlarda ark telinin rolünü belirlemektir.Çalışmamız, iskeletsel ve dental Sınıf I anterior çapraşıklığa sahip 23'ü kız 7'si erkek toplam 30 birey ile yürütüldü. Bireylerin ortalama kronolojik yaşları 14,9 yıl olup 12,4 yıl ile 18,0 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Hastalar 15'erli 2 gruba ayrıldı. Bir gruba Damon Q, diğer gruba ise MBT Gemini braketler uygulandı. Çekimsiz tedavi uyguladığımız her iki gruba da ilk seans 0.014'' CuNiTi ark teli uygulandı. 3.ay kontrolünde 0.014×0.025'' CuNiTi ark teline geçilmiştir. Başlangıç, 3.ay ve 6.ay seanslarında dijital modeller elde edildi. Buna ek olarak başlangıç ve 6.ay seanslarında lateral ve posteroanterior sefalometrik filmler alındı. Toplam 6 aylık seviyeleme ve sıralama süresince grup içi ve gruplar arası değerlendirmeler yapıldı.Her iki grupta da alt-üst küçük azılar ve alt 1.büyük azılar arası genişleme ölçümlerinde anlamlı artışlar meydana geldi. 6 aylık süreçte, her iki grupta da çapraşıklık indeksinde çok anlamlı azalmalar görüldü. Lateral ve posteroanterior sefalometrik film analizlerine göre her iki grupta da dişsel değişiklikler izlendi.6 aylık sürede, her iki grup arasında tedavi etkinliği yönünden fark izlenmedi. Bu sonuçlar Damon sistemde meydana gelen değişikliklerin CuNiTi ark telinin şekil ve ebatlarına bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increased usage of self-ligating brackets for orthodontic treatments has raised questions about their effectiveness and efficiency. Under the light of recent technological developments, several self-ligating bracket systems have been developed. One of them is the Damon Bracket system, which claims ¬fast leveling and posterior expansion. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of CuNiTi arch wires of the Damon system on the resolution of crowding and expansion. Furthermore, to assess the archwire as well as the claims of the Damon system.Our study was conducted on 30 patients (7 males, 23 females) with skeletal and dental Class I anterior crowding. The chronological age of the patients ranged between 12.4 and 18.0 years with a mean of 14.9 years. Patients were split into two groups of 15 and both groups were treated by a non-extraction protocol. One group was treated with the Damon Q brackets, whereas the other was treated with the MBT Gemini brackets. The initial archwire was 0.014 inch CuNiTi for both groups. After the 3rd month, the archwire was replaced with 0.014×0.025 inch CuNiTi. Digital models were acquired during the first, 3rd and 6th month appointments. Also, at the first and 6th month appointments, lateral and posteroanterior cephalometric films were taken. During the first 6 months of the alignment and leveling phase, evaluations between groups and within each group were made.In both groups, significant expansions between mandibular and maxillary premolars and first mandibular molars were obtained. Significant reductions of the irregularity index were observed for both groups. In both groups, only dental changes were noted using lateral and posteroanterior cephalometric films.In terms of treatment effectiveness, no significant difference was observed between the two groups during the 6-month period. Thus, the results of the Damon system are mainly dependent on the shape and dimension of the CuNiTi archwire.