Mezenkimal kök hücre ve eritropoetin kombinasyonunun iskemik inmede etkisi
The effect of combination of mesencyhmal stem cell and erythropoietine on ischemic stroke
  1. Tez No: 306235
  2. Yazar: HAMİT ÖZYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir çok deneysel ve az sayıda klinik çalışmada iskemik inmede mezenkimal kök hücre (MKH) tedavisinin faydalı etkileri gösterilmiştir. Bununla birlikte iskemik inme tedavisinde MKH ve eritropoetin kombinasyonu konusunda bilgi yoktur. Bu çalışmada, MKH ve eritropoetin kombinasyonunun geçici global iskemik inmedeki etkinliği belirlenmeye çalışılmıştır.Toplam 32 yetişkin dişi Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. İki saat süre ile bilateral common karotis arter bağlanarak geçici tipte global iskemi oluşturuldu ve sonrasında hayvanlar 4 gruba ayrıldı:I. Grup (n:8): Kontrol grubu: İskemiden 24 saat sonra 1 ml intravenöz serumfizyolojik uygulananII. Grup (n:8): İskemiden 24 saat sonra 3X106/ml MKH intravenöz uygulananIII.Grup (n:8): İskemiden 24 saat sonra eritropoetin (5000U/kg tek doz) intraperitonealuygulananIV. Grup (n:8): İskemiden 24 saat sonra 3X106/ml MKH intravenöz + Eritropoetin(5000U/kg tek doz) intraperitoneal uygulananİskemiden sonraki 15. günde gruplardaki tüm sıçanlar sakrifiye edilerek beyinleri çıkarıldı. İmmunohistokimyasal inceleme için Ki67, nöronal nükleer antijen (NeuN) ve glial fibriler asidik protein (GFAP) antikorları kullanıldı. Gruplar arasındaki farkların değerlendirilmesinde one-way ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Several studies have shown beneficial effects of treatment with MSC in animal models of ischemia and in a few clinical trials of ischemic stroke. There is no data about the combination of MSC and erythropoietine in the treatment of ischemic stroke. In the study, we aimed to investigate the effect of MSC and erythropoietine (EPO) combination on transient global ischemic stroke. Experiments were performed on 32 adult female Sparague-Dawley rats. The bilateral common carotid artery of all SD rats were ligated for 2h to achieve the transient global ischemia. The animals were dividedinto four groups after ischemia;Group I (n:8): Saline (1ml) was injected into the rats intravenously 24 h after ischemiaGroup II(n:8): MSC (3X106/ml) was injected into the rats intravenously 24 h after ischemiaGroup III (n:8): EPO (5000U/kg) was injected into the rats intraperitoneally 24h after ischemiaGroup IV(n:8): The combination of MSC (3X106/ml) and EPO (5000U/kg) was injected into the rats 24h after ischemiaFor the immunohistochemical studies, we sacrified all rats at 15 day after ischemia and their brains were removed. The following primary antibodies were used: Ki67, NeuN, and GFAP. Differences among groups were assessed by one-way ANOVA test.