Postmenopozal osteoporozlu kadınlarda Alendronat ile hormon replasman tedavisinin ayrı ayrı ve kombine kullanımlarının etkinliği
Effects of Alendronate and hormone replacement therapy, used separately and combined on bone mass in patients with postmenapausal osteoporosis
- Tez No: 79407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BÜLENT TIRAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
48 ÖZET Günümüzde önemli bir sağlık sorunu haline gelen postmenopozal osteoporozun tedavisinde, hormon replasman tedavisi (HRT) ve alendronatın ayn ayn ve kombine kullanımlarının etkinliğini ortaya koymayı amaçlayan bu araştırmada, kemik mineral dansitesi (KMD) değerleri ortalama genç premenopozal erişkinlerin en az 2 standart deviasyon altında olan 120 hasta alındı. HRT veya alendronat kullanmaları için kontrendikasyon saptanmayan bu hastalar randomize olarak 3 ayn tedavi grubuna ayrıldılar. Grup I'e mikronize 17 beta- estradiol 2 mg+ noretisteron asetat 1 mg/gün po, grup Il'ye alendronat 10 mg/gün po ve grup III' e mikronize 17 beta-estradiol 2 mg+ noretisteron asetat 1 mg/gün po+ alendronat 10 mg/gün po, 1 yıl süreyle, 1500 mg/gün elementer kalsiyum eklenerek verildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavinin 6. ve 12. aylarındaki lumbar vertebra ve femur boynu KMD değerleri ve kemik metabolizması biyokimyasal belirteçleri karşılaştırıldı ve tedavi süresi ile tetkiklerini tamamlayan 95 hasta değerlendirmeye alındı. Bir yıl sonunda her üç grupta lumbar ve femur boynu KMD değerlerinde anlamlı artışlar tespit edildi.“Alendronat”ve“HRT+ alendronat”kullanan hastalarda lumbar vertebra KMD 'deki artışlar, yalnız“HRT”alan gruba oranla anlamlı derecede fazlaydı. Femur boynu KMD değişimleri arasında gruplar arası fark saptanmadı. Tüm gruplarda kemik rezorbsiyon ve formasyon belirteçlerinde azalma saptandı. Sonuç olarak; postmenopozal osteoporozlu kadınlarda, KMD'nin arttırılabilmesi açısından,“alendronat”ve“HRT+ alendronat”kullanılmasının, "HRT'nin tek basma kullanımından üstün olduğu ve alendronatın HRT'nin kontrendike olduğu veya hasta tarafından kullanılmak istenmediği durumlarda iyi bir alternatif olmasının yanı sıra, HRT başlanacak osteoporozlu hastalarda da tedavi rejimine eklenmesinin yararlı olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY In order to evaluate the effectiveness of hormone replacement therapy (HRT) and alendronate, seperately and in combination in patients with postmenopausal osteoporosis, one hundred and twenty postmenopausal patients with bone mineral density (BMD) measures at least 2 SD below the mean value for the young premenopausal subjects, were studied. They were not found to have any contraindications for HRT or alendronate use and they were randomized to 3 different treatment groups. Patients in group I were treated with micronized 17 beta-estradiol 2 mg+ norethisterone acetate 1 mg/day po, group II with alendronate 10 mg/day po and group HI with micronized 17 beta-estradiol 2 mg+ norethisteron acetate 1 mg/day po+ alendronate 10 mg/day po for 1 year and elementary calcium 1500 mg/day was also supplied. Pretreatment, 6th and 12th month spinal and femoral neck BMD measures and markers of bone mineral metabolism were studied for each patient and 95 of them who have finished the follow-up period were evaluated. At the end of the 12th month, significant increases in spinal and femoral neck BMD values were found in all groups. Increases in spinal BMD values were significantly higher in patients treated with“alendronate”and“alendronate+HRT”when compared with patients treated with“HRT”only. No significant difference was found in femoral neck BMD changes between the groups. We have found significant decreases in both bone resorbtion and formation markers in all groups. As a conclusion; alendronate seems to be superior to HRT in patients with postmenopausal osteoporosis and it could be added to the treatment regimen when HRT is given, or used alone when HRT is contraindicated.