Çatışma çözümü eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin çatışma çözüm becerisine etkisi
The effect of conflict resolution training on the conflict resolution skills of nursing students
- Tez No: 306302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerine verilen çatışma çözümü eğitiminin; çatışma çözüm becerisine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma ön test ve son test kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak yürütüldü.Araştırmanın verileri 29 Eylül 2010-24 Aralık 2010 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri (174 kişi) ve Erzincan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri (49 kişi) oluşturdu. Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerine ve Erzincan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü dördüncü sınıf öğrencilerine Öğrenci Tanıtım Formu ve Çatışma Çözme Ölçeği uygulandı. Puan ortalaması düşük olan (110 puan ve altı) 75 öğrenciden araştırmaya katılmak isteyen 62 öğrenci deney grubunu, Erzincan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü dördüncü sınıf 49 öğrenciden puan ortalaması düşük olan (110 puan ve altı) 43 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturdu. Araştırmanın örneklemini 62 deney, 43 kontrol olmak üzere 105 öğrenci oluşturdu.Deney grubuna 04 Ekim-17 Aralık 2010 tarihleri arasında Çatışma Çözüm Eğitimi verildi. Eğitimden bir hafta sonra 24 Aralık 2010 tarihinde son-testler (öğrenci tanıtım formu ve çatışma çözme ölçeği) uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of conflict resolution training, on the nursing student?s conflict resolution skills. The quasi-experimental study comprised of pretest and posttest with a compansion group.Data for the study was collected between September, 29, 2010 and December, 24, 2010. The population of the study comprised the senior nursing students (n:174) from the Department of Nursing at Atatürk University Faculty of Health Sciences, and the senior nursing students (n:49) from the Department of Nursing at Erzincan University Medical High School. In order to collect valid and reliable data from a subset of population that would be representative of the whole population; they were asked to complete an ıntroductionform and a conflict resolution scale. At the and the sample group of the study comprised of 105 students:n:62 for experimental group with a low score mean (110 and below) and n:43 for control group with the same total score.Conflict Resolution Training was given to the experimental group between October, 4, 2010 and December, 17, 2010. Posttests (an introduction form and the conflict resolution scale) were conducted on December, 24, 2010, a week after training ended.