Renal yetmezlikli, hemodiyalizli, periton diyalizli ve renal transplantli hastalarda oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of the oxsidative stress in patients with renal failure, haemodialysis, peritoneal dialysis and renal transplanted
- Tez No: 306301
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NURİ ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Oksidatif stres, serbest oksijen radikallerinin (SOR) veya ürünlerinin üretimi ile antioksidan sistem arasındaki dengenin kaybolması olarak tanımlanır. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) sıklıkla oksidatif stres ile ilişkilidir. Artmış oksidatif durum ve azalmış antioksidan sistem KBY' li hastalardaki üremik kronik komplikasyonların sıklığının artmasına neden olmaktadır. Daha önce KBY hastalarında oksidatif stresin arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada renal yetmezlikli hemodiyalizli (HD) ve sürekli ayakta periton diyalizli (SAPD) hastalar ve renal transplantlı (Rtx) hastalarda oksidatif stres parametrelerine bakılarak oksidatif stres durumları değerlendirildi.Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde HD tedavisi gören 42 hasta, kontrol için hastaneye gelen 30 SAPD hastası ve 42 RTx' lı hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu olmak üzere toplam 144 kişi üzerinde gerçekleştirildi. Hasta gruplarının ve kontrol grubunun serumlarında oksidatif stresi değerlendirmek amacıyla paraoksanaz (PON), arilesteraz (ARE) ve süperoksit dismutaz (SOD) aktiviteleri ile 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG), ve malondialdehit (MDA) seviyelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is defined as an imbalance between the antioxidant system and the production of the free oxygen radical products. Chronic renal failure (CRF) is almost associated with oxidative stress. Increased oxidative status and reduced antioxidant system or capaticy resulted in an increase in the frequency of uremic complications in the patients having CRF. It is already known that oxidative stress is increased in CRF patients. In this study, the oxidative stress status of the patients having chronic renal failure (HD) and continuous ambulatory peritoneal dialysis (CAPD) and renal transplanted (Rtx) patients were investigated in terms of the oxidative stress parametersThis study was carried out in Atatürk University Medical Faculty Research Hospital on a total of 144 people including 42 patients who undergo HD treatment, 30 CAPD patients who came to hospital for control, 42 patients having RTx and 30 healthy control group. In order to evaluate the oxidative stress in the serums of patient and control groups, the activities of the paraoxaonase (PON), arylesterase (ARE) and superoxide dismutase (SOD) and the levels of 8-hidroxy-2?-deoxyguanosine (8-OHdG) and malondialdehyde (MDA) were analysed.