Yoğun bakım ünitesinde hellp sendromu ve eklampsi hastalarına uygulanan plazmaferez tedavisinin etkinliği
Plasmapheresis effectiveness in hellp syndrome and eclampsia in icu
  1. Tez No: 306321
  2. Yazar: MERVE YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Preeklampsi, klasik tanımıyla tüm gebeliklerin %5?8'inde görülen, artmış kan basıncı, ödem ve proteinüri ile karakterize gebeliğin en ciddi hastalığıdır (1, 2). Modern tanımıyla; sadece insanlarda görülen multisistem bozukluğudur ve artmış vasküler direnç, koagülasyon sisteminin artmış aktivitesi, endotelial disfonksiyon, artmış platelet agregasyonuyla alakalı olan plasentasyona karşı verilen anormal vasküler cevapla karakterizedir (3).Eklampsi, preeklamptik hastalarda gebelikte veya postpartum dönemde herhangi başka bir nedene bağlı olmadan konvülziyon gelişmesidir.HELLP Sendromu, hemoliz, yüksek karaciğer enzimleri, düşük trombosit sayısı bulguları ile seyreden, insan gebeliğine özgü preeklampsinin ağır bir çeşidi olarak kabul edilir.Plazmaferez; hastanın plazmasının alınıp yerine replasman sıvılarının konulması işlemidir (100). Terapötik plazma değişimi ise replasman sıvısı olarak allojenik plazmanın kullanıldığı plazma değişimi işlemidir.Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Yoğun Bakımı'na 2005-2010 yılları arasında HELLP Sendromu ve eklampsi kliniğiyle yatan obstetrik hastalar retrospektif olarak tarandı ve değerlendirildi.Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada plazmaferez uygulamasının yoğun bakıma kabul edilen HELLP Sendromu ve eklampsi hastalarının tedavisi üzerine etkinliğinin gösterilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
The classic definition of Preeclampsia which occurs in 5% to 8% of all pregnancies is the most serious disease of pregnancy characterized by increased blood pressure, edema and proteinuria (1,2). With its modern definition; preeclampsia is a multi-system disorder that only occurs in people and is characterized by abnormal vascular response given against placentation associated with increased vascular resistance, increased activity of the coagulation system, endothelial dysfunction, increased platelet aggregation (3).Eclampsia is the development of convulsions in patients with preeclampsia during pregnancy or the postpartum period without any reason.HELLP syndrome, characterized by hemolysis, elevated liver enzyme levels and a low platelet count is considered to be a severe variant of preeclampsia specific to human pregnancy.Plasmapheresis is a process that removes the patient's plasma and replaces it with replacement fluid (100). Therapeutic Plasma Exchange is also a plasma exchange process using allogenic plasma as a replacement fluid.In this study, the obstetric patients who stayed with the diagnosis of HELLP syndrome and eclampsia in the intensive care unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation in Ankara University between the years of 2005-2010, were reviewed and evaluated retrospectively.This retrospective study was undertaken to demonstrate the effectiveness of the application of plasmapheresis on the treatment of patients with HELLP syndrome and eclampsia who were admitted to the intensive care unit.