Yoğun bakım tedavisi gerektiren eklamptik ve/veya HELLP sendromlu hastaların retrospektif incelenmesi
The retrospective analysis of requiring intensive care treatment patients with eclampsia and HELLP syndrome
- Tez No: 360232
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ KÜRŞAD
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yoğun Bakım Tedavisi Gerektiren Eklamptik ve/veya Hellp Sendromlu Hastaların Retrospektif İncelenmesi Preeklampsi; artmış kan basıncı, ödem, proteinüri, artmış vasküler direnç, koagülasyon sisteminde artmış aktivite ile alakalı olan anormal vasküler cevapla karakterize gebeliğin en ciddi hastalığıdır. Eklampsi, preeklamptik hastalarda gebelikte veya postpartum dönemde başka bir nedene bağlı olmaksızın konvülziyon gelişmesidir. HELLP sendromu (Hemolitik anemi, elevated liver, low platelet), hemoliz, yüksek karaciğer enzimleri, düşük trombosit sayısı ile seyreden, preeklampsinin ağır bir çeşididir. Biz bu çalışmada, yoğun bakım ünitemizde 7 yıllık süre içinde retrospektif olarak, eklampsi ve/veya HELLP tanısı almış hastaların maternal sonuçları, demografik özellikleri, doğum şekli, skorlama sistemleri, uygulanan anestezi yöntemi, takip değerleri, operasyon öncesi ve sonrası laboratuar parametrelerinin, maternal morbidite ve mortalite üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda, 01.01.2005-01.01.2013 tarihleri arasında yatan eklampsi ve/veya HELLP sendromu tanısı alan 34 obstetri hastasının dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların dosyaları incelenerek yaş, gestasyonal yaş, doğum sayısı, tanı, yoğun bakıma geliş nedeni, ek hastalıklar, klinik sonuç, APACHE II, SOFA, GKS skorları, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakımda kalış süresi, eritrosit, TDP, trombosit transfüzyonu, vazoaktif ilaç kullanımı, diyaliz, hemofiltrasyon, plazmaferez ihtiyacı, sezeryan operasyonu geçiren hastaların anestezi yöntemi, operasyon öncesi ve sonrası trombosit sayısı, INR, AST, ALT değerleri kaydedildi. Çalışmamızda 34 hastanın %52,9 (n=18)'u yoğun bakımdan servisine verilmiş ve buradan da şifa ile taburcu edilirken, %47,1'i (n=16)yoğun bakım ünitesinde ex olmuştur. Hastaların yaş otalaması 28,97±7,25 olarak bulundu. Yaşayan (n=18) ve ölen hastalar(n=16) arasında maternal yaş, gestasyonel hafta, doğum sayısı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Hastaların yandaş hastalıkları, diyaliz ihtiyacı, yoğun bakım süresi açılarından karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). APACHE II skoru yaşayan hastalarda 20,88±6,29 olarak saptanırken, ölen hastalarda bu değer 32,56±7,07 olarak bulundu. Ortalama SOFA skorları ölen hastalarda 12,56±3,16 iken, yaşayan hastalarda 7,11±3,06 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Preeclampsia is the most serious illness of pregnancy which is characterized by abnormal vascular response which is related to increased blood pressure, edema, proteinuira, increased vascular resistance, and increased activity in coagulation system. Eclampsia is convulsion development in preeclamptic patients during pregnancy or postpartum period notwithstanding any other reasons. HELLP Syndrome (Hemolytic anemia, elevated liver, low platelet) is a severe type of preeclampsia accompanied by hemolysis, elevated liver enzymes, and low platelet count. In this study, we aimed to investigate the effects of maternal results, demographic characteristics, delivery method, scoring systems, applied anesthesia method, follow-up values, pre- and post-operation laboratory parameters of patients, who were diagnosed with eclampsia and/or HELLP in our Intensive Care Unit within a period of 7 years retrospectively, on maternal morbidity and mortality. At Anesthesiology and Reanimation Department of Atatürk University, Medical Faculty; files of 34 obstetric patients diagnosed with eclampsia and/or HELLP Syndrome hospitalized between the dates 01.01.2005 and 01.01.2013 were examined retrospectively. Upon examination of files of patients; their age, gestational age, number of births, diagnosis, reason to come to intensive care unit, additional diseases, clinical result, APACHE II, SOFA, GKS scores, mechanical ventilation period, hospitalization duration at intensive care unit, erythrocyte, TDP, platelet transfusion, vasoactive medication use, dialysis, hemofiltration, plasmapheresis need, anesthesia method of patients that had caesarean operations, pre- and post-operation platelet count, INR, AST, and ALT values were recorded. In our study, 52.9% of 34 patients (n=18) were sent to intensive care unit and despite being discharged from hospital healthily, 47.1% (n=16) died at intensive care unit. Average age of patients was 28.97 ± 7.25. When alive (n=18) and dead patients (n=16) were compared in terms of maternal age, gestation week, and number of births, no statistically significant difference was determined (p>0.05). Comparing patients in terms of accompanying diseases, dialysis need, and intensive care durations, no statistically significant difference was found (p>0.05). While APACHE II Score was 20.88 ± 6.29 in alive patients, it was 32.56 ± 7.07 in dead patients. While the mean SOFA scores were 12.56 ± 3.16 in dead patients, it was 7.11 ± 3.06 in alive patients.