Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda uykunun yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship between sleep problems and quality of life in children with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 306333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRİM GÜNAY KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, bileşik tip DEHB tanısı alan çocuklarda uyku alışkanlıkları, uyku sorunları, sıklığı ve eştanı ile ilişkisinin araştırılması, DEHB'de uyku sorunları ile birlikteliğin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Çalışma örneklemi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ardışık başvuruda bulunan 7-13 yaş aralığında, bileşik tip DEHB tanısı alan 46 erkek çocuk ve sınıf arkadaşlarından seçilen 31 sağlıklı gönüllü erkek çocuktan oluşmuştur. DEHB grubu, kliniğe ilk kez başvuran ve psikotrop ilaç kullanmayan, herhangi bir uyku sorunu nedeniyle tedavi görmemiş, zeka testi sonucu 80 ve üzerinde olan, vücut kitle indeksi normal sınırlarda olan, pediatrik kardiyoloji ve kulak burun boğaz kliniklerince değerlendirilen ve muayeneleri normal bulunan, tıbbi ve nörolojik hastalığı olmayan çocuklar arasından seçilmiştir. Kontrol grubu, DEHB grubu ile demografik özellikler bakımından eşleştirilmiş, herhangi bir tıbbi hastalık öyküsü olmayan, psikiyatriye başvurmamış, uyku sorunu bulunmayan, ilaç kullanmayan, yaşına göre normal boy ve kiloda olan, okul başarısı iyi olan çocuklar arasından seçilmiştir. Araştırmaya katılan çocuklar, öğretmen ve anne babaları tarafından doldurulmak üzere Sosyodemografik Veri Formu, Yenilenmiş Conners Ebeveyn ve Öğretmen Derecelendirme Ölçeği, Çocukluk Uyku Alışkanlıkları Anketi, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği verilmiştir. Çocuklara araştırmacılar tarafından Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY) uygulanmıştır. Çalışmaya ÇDŞR-ŞY'ye göre DEHB tanı ölçütlerini karşılayan çocuklar dahil edilmiş, uzman psikologlar tarafından zeka düzeylerini belirlemek amacıyla ayrı bir görüşmede WISC-R (çocuk ve ergenlerde uygulanılan zeka testi) uygulanmıştır. DEHB tanısı doğrulanan çocuklardan ve anne-babalarından uykuyla ilgili ayrıntılı anamnez alınmıştır.Sonuçlar: DEHB'de uyku sorunları sıklığı %84,8 olarak bulunmuş ve kontrollerden anlamlı olarak yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır (p=0,002).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to assess the sleep behaviours, sleep problems and frequency, relation with psychiatric comorbidities in ADHD Combined type and to evaluate the effect of sleep problems on quality of life.Method: Forty-six boys that were consecutively applied to Ankara University School of Medicine Department of Child and Adolescent Psychiatry, aged 7 to 13, with ADHD-combined type and 31 healthy boys chosen from their classmates, were included in this study. ADHD children were never used any psychotropic drug before and treated for any sleep disorders. Their intelligence quotient (IQ) test scores were 80 and over, Body Mass Index (BMI) were in normal ranges, they were examined by Ear Nose Throat and Pediatric Cardiology clinics and were reported as normal and did not have any medical and neurological disorders. Control group were chosen from children whose ages and sociodemographical features were similar. They did not have any known medical disorder histories, administration to psychiatry clinic, sleep disorder or drug use and have normal BMI and high school success. Parents completed Sociodemographic Form, Childrens Sleep Habits Questionnaire, Conners Parent Rating Scale-revised long form and The Pediatric Quality ofLife Inventory (PedsQL) for their children, teachers completed Conners Teacher Rating Scale-revised long form and all of the participants were administered to The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) for themselves. Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised was applied to our clinical sample and they were identified by using Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children-Present and Lifetime version (K-SADS-PL). The childeren were asked about their sleep routines and behaviours.Results: The frequency of sleep problems in ADHD is found as 84.8% and this ratio, higher than the control group, is statiscally significant (p=0,002).