Yavaş bilişsel tempo belirtileri olan çocuklardaki kronotip özelliklerinin yürütücü işlevlere etkisi
  1. Tez No: 912570
  2. Yazar: İREM SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ERDOĞDU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Yavaş Bilişsel Tempo (YBT) belirtileri gösteren 8-13 yaş aralığındaki çocukların kronotip özellikleri, yürütücü işlev becerileri ve kronotiplerinin yürütücü işlevlere olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde YBT tanısı alan ve İstanbul-Pendik'te bulunan 3 okulda Barkley Çocuk Dikkat Anketi ile yapılan tarama sonrası YBT ön tanısı ile polikliniğimize çağırılarak kesin tanı almış olan 8-13 yaş arasındaki 32 çocuk, sağlıklı 30 çocuk ile karşılaştırılmıştır. Katılımcılarla 'Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T)' kullanılarak yarı yapılandırılmış psikiyatrik görüşme yapılmıştır. Olgulara Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formu (WISC-R)'nun iki alt testi ve Stroop testi uygulanmıştır. Ebeveynlerden Barkley Çocuk Dikkat Anketi'ni (BÇDA), SNAP-IV DEHB belirti değerlendirme anketini, Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi (ÇDKA), Yönetici İşlevlere Yönelik Değerlendirme Envanteri (BRIEF), Çocuk Uyku Bozuklukları Ölçeği'ni (ÇUBÖ) doldurmaları istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to determine chronotype, executive functions and the relationship between chronotype and executive functions among children diagnosed with Sluggish Cognitive Tempo (SCT) aged 8-13 years. Materials and Methods: A total of 32 children aged between 8-13 years who were diagnosed with SCT were compared with 30 healthy children. The children were assesed with a semi-structured psychiatric interview with Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia. The two subsets of WISC-R and Stroop Test were conducted to the children. The parents were asked to complete the Barkley Child Attention Scale (BCAS), SNAP -IV Parent Rating Scale, Behavior Rating Inventory of Executive Function (BRIEF), Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC) and Children's Chronotype Questionnaire (CCQ).