Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve anksiyete bozukluğu tanısı almış çocuklarda uyku alışkanlıklarının karşılaştırılması ve uykunun yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Comparison of sleep problems and their impact on quality of life between children with adhd and anxiety disorders
- Tez No: 655400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: DEHB ve anksiyete bozukluğu (AB) olan çocuklarda yüksek oranda uyku sorunu prevalansı bildirilmiştir. Ancak ayrı ayrı DEHB, AB ve DEHB artı AB gruplarını uyku sorunlarının tipleri ve klinik korelasyonları açısından karşılaştıran sınırlı sayıda literatür bulunmaktadır. Bu çalışmada; DEHB ve AB tanılarının ayrı ayrı konduğu ve komorbid olarak bulunduğu çocuklarda uyku alışkanlıklarının ve sorunlarının incelenmesi, ayrıca uyku sorunlarının ve eş tanıların yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği'ne ayaktan başvuran 6-12 yaş aralığında çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygu 70 DEHB tanılı hasta, 68 AB tanılı hasta ve 73 DEHB+AB tanılı hasta dahil edildi. Katılımcılara Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG-ŞY) uygulandı. Araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu, Conners Öğretmen Derecelendirme Ölçeği Kısa Form (CÖDÖ), Conners Ana Baba Derecelendirme Ölçeği-Kısa Form(CADÖ), Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Davranış sorunları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (T-DSM-IV-S), Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocuklarda kaygı tarama ölçeği (ÇATÖ), Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) anketleri hem ebeveyn hem öğretmen hemde çocuklar tarafından dolduruldu. Bulgular: Çalışmaya 84 (%39,8) kız, 127 (%60,2) erkek olmak üzere toplam 211 hasta katıldı. Katılan hastaların 70'i (%33,2) DEHB, 73'ü (%34,6) DEHB+AB, ve 68'i ise (%32,2) AB grubundaydı. AB grubunun belirti başlama yaşı ortalaması diğer iki gruba göre daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: High prevalence of sleep problems has been reported in children diagnosed with ADHD and anxiety disorders(AD). However, there are limited studies comparing sleep problems and its clinical correlations in ADHD, AD and ADHD comorbid AD groups. Our study aimed to: 1) examine the sleeping habits and problems of children diagnosed with ADHD, AD and comorbid ADHD and AD, 2) evaluate the effect of sleep problems and comorbidities on quality of life. Method: A total of 211 children aged between 6-12 years old who were followed up at the Child and Adolescent Psychiatry Out patient Clinic of University of Health Sciences in Istanbul with the diagnosis of AD, ADHD and ADHD+AD were included to the study. For evaluating the psychiatric diagnosis of the participants; The Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) was applied. Then the sociodemographic data form designed by the researcher, Conners' Parent Rating Scale (CPRS), Turgay DSM-IV Disruptive Behavior Disorders Rating Scale (T-DSM-IV-S), Screen for Child Anxiety and Related Disorders (SCARED), The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) Parents version and Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ) were completed by parents.Conners' Teacher Rating Scale (CTRS-R) and Turgay DSM-IV Disruptive Behavior Disorders Rating Scale (T-DSM-IV-S) were completed by teachers. Children's Depression Inventory (CDI) and The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) Childs version were completed by participants. Results: 84 (39.8%) girls and 127 (60.2%) boyswere included in our study. 70 (33.2%) of the participating patients were in the ADHD group, 73 (34.6%) were in the ADHD+AD and 68 (32.2%) were in the AD group. The average age of onset of symptoms in the AD group was higher than the other two groups.