Fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası nonsteroid antiinflamatuar ilaç kullanan ve kullanmayan hastalarda makula değişikliklerinin spektral okt ile değerlendirilmesi
Evaluation of macular changes in patients that used nonsteroid anti-inflamatuar drug and didn't use after phacoemulsification surgery with spectral oct
  1. Tez No: 306352
  2. Yazar: EMRE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BATIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrası (Fakoemülsifikasyon + arka kamara göz içi lensi implantasyonu) nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) kullanan ve kullanmayan hastalarda makula değişikliklerinin spektral Optik Koherens Tomografi (OKT) ile değerlendirmesi.GEREÇ-YÖNTEM: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı?nda Ocak 2010 - 2011 tarihleri arasında senil kataraktı olan, komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi yapılan ve göz içi lensi implantasyonu uygulanan 200 hastanın 200 gözü prospektif olarak değerlendirildi. Hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EDGK) ve OKT ile santral 1mm, 3mm ve 6mm?lik alanda makula kalınlıkları ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 2. hafta, 1.ay, 2.ay ve 3.ayda kaydedildi. Çalışma kriterlerine uymayan 98 hasta çalışma dışı bırakıldı. Kalan 102 hastanın 82?si ketorolak kullanmayan 1. grubu, 22?si ise ketorolak kullanan grubu oluşturdu.BULGULAR: Her iki grupta EDGK?de ameliyat öncesi ölçüme göre ameliyat sonrası 2. hafta, 1. ay, 2.ay ve 3.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate macular changes in patients that used nonsteroid antiinflammatory drug (NSAID) and that didn?t use after uncomplicated cataract surgery (Phacoemulsification + posterior chamber intraocular lens implantation) with spectral optical coherence tomography (OCT).MATERIAL-METHOD: Two hundred eyes of 200 patients who underwent uncomplicated phacoemulsification and intraocular lens implantation for senile cataract at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between January 2010 ? 2011 were evaluated prospectively. Best corrected visual acuity (BCVA) and macular thickness (fovea 1mm, fovea 3mm and fovea 6mm) of all patients were recorded preoperatively and at postoperative second week, first month, second month and third month. Ninety eight patients were excluded from the study.