Mobilize edilen çevresel kan aferez ürünlerinde aldehit dehidrojenaz aktivitesinin belirlenmesi ve kök hücre nakli sonrası engrafman ile ilişkisi
Determination of aldehyde dehydrogenase activity of mobilized peripheral apheresis products and its relationship with engraftment after stem cell transplantation
  1. Tez No: 306353
  2. Yazar: SİNEM CİVRİZ BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kök hücre nakli, birçok malign ve non malign hematolojik hastalığın tedavisinde kür sağlayabilen tek tedavi seçeneğidir. Kök hücre kaynağı olarak çoğunlukla granülosit koloni stimule edici faktör (GCSF) ve/veya kemoterapinin ardından çevresel kana çıkan hücreler kullanılmaktadır. Bu hücrelerin belirlenebilmesi için günümüzde akım sitometri yöntemi ile CD34 sayımı kullanılmaktadır. Erken hematopoietik öncüllerin arasında çokça bulunan ve fonksiyonel bir belirleyici olan aldehit dehidrogenaz (ALDH) ekspresyonu da hematopoietik kök hücrelerin saptanmasında kullanılabilir. Biz de bu çalışmada, mobilize edilmiş çevresel kanda ve toplanan aferez ürünlerinde CD34'e ek olarak ALDH, CD90, CD38 gibi kök hücre belirleyicilerinin ifadelerini değerlendirmeyi amaçladık. Ayrıca, hastaya nakledilen CD34(+)ALDHbr hücre sayısı ile engrafman arasındaki ilişkiyi göstermeyi hedefledik. Çalışmaya değişik tanılar ile otolog kök hücre nakli yapılan 19 hasta ve allojeneik kök hücre nakli yapılan 6 hastanın sağlıklı vericileri alındı. Otolog nakil hastalarının aferez ürünlerinin % 0.78'inin, allojeneik nakil hastalarının sağlıklı vericilerinden alınan aferez ürünlerinin ise %0.49'unun CD34(+)ALDHbr hücrelerden oluştuğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Stem cell transplantation, is the only curative treatment option for the malign and benign hematological diseases. Mobilized peripheral blood after granulocyte colony stimulating factor, is the mostly preffered stem cell source. Determination and collection of CD34(+) hematopoietic stem cells(HSC) by flow cytometry is the routine method used in transplantation units. Aldehyde dehydrogenase, a functional marker, which is widely exspressed in the early hematopoietic progenitors can also be used for identification of HSC. We aimed to asess the expression of ALDH, CD90 and CD38 markers in addition to CD34 in the mobilized peripheral blood samples and apheresis products to identify HSC. We also planned to determine the correlation between neutrophil, platelet engraftment and CD34(+)ALDHbr cell numbers infused. We included 19 autologus stem cell transplantation patients with different diagnosis and 6 healthy donors for allogeneic stem cell transplantation. CD34ALDHbr cell percentage in the apheresis products of autologus and allogeneic transplantation patients were 0.78% and 0.49% respectively.