Ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonu ile fakoemulsifikasyon yöntemlerinden alınan sonuçların karşılaştırılması
  1. Tez No: 32827
  2. Yazar: TAMER TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAMDİ BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Dünyadaki tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında katarakt gelmektedir ve günümüzde tek tedavisi cerrahidir. Modern katarakt cerrrahisi artık refraktif cerrahi olarak kabul edilmekte ve ameliyat sonrasında düzeltilmemiş en iyi görmenin elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca ulaşmak için de fakoemulsifıkasyon kullanımı dünyada yaygınlaşırken, bir yandan da bu teknikteki ilerlemeler ile ameliyat sonrası astigmatizma azaltılmaya ve görsel rehabilitasyon hızlandırılmaya çalışılmaktadır. Bu çalışma ekstrakapsüler katarakt ekstraksiyonunda deneyimli bir cerrahın, fakoemulsifikasyon tekniğine geçiş döneminde, bu iki teknikle yapmış olduğu katarakt ameliyat sonuçlarım karşılaştırılmak üzere planlanmıştır. Bu nedenle her iki teknikle ameliyat edilen 60 gözün ameliyat sonrası dönemdeki sonuçlan karşılaştınlmıştır. Ameliyat sonrasında fakoemulsifikasyon grubunda 5 olguda (% 7.9) geçici korneal ödem, 5 olguda (% 7.9) arka kapsül rüptürü, 3 olguda (% 4.8) iris travması, nükleer fragmanların vitre içine kaçtığı 2 olgunın (% 3.2) birisinde (% 1.6) retina dekolmanı ortaya çıktı. Fuchs' heterokromik iridosiklitine bağlı kataraktı olan bir gözde (% 1.6) ameliyat sırasında hifema ortaya çıktı. Arka kapsül rüptürü olan gözlerden birisine (% 1.6) yeterli kapsüler destek olmadığından göziçi lensi konulmadı. Diğerlerinde ise göziçi lensi ön kapsül önüne kondu. 5 olguda (% 7.9) arka kapsül kesifleşmesi nedeniyle YAG-lazer arka kapsülotomi uygulandı. Görme düşüklüğü başka bir oküler patolojiye bağlı olan hastalar ekarte edildiğinde PEKKE grubunda 57 (% 100), FE grubunda ise 55 hastada (% 98) düzeltilmiş görmeler 0.5'in üzerinde idi. Çalışma sonucu, fakoemulsifikasyon tekniğinin özellikle ilk iki ay içinde korneal astigmatizmayı ve silindirik kırma kusurlarım azalttığı, ikinci aydan sonra ise iki ameliyat tekniği arasında korneal astigmatizma ve silindirik kırma kusuru açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. İOL santralizasyonunun da FE grubunda, PEKKE+İOL grubuna göre daha iyi olduğu bulunmuştur. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cataract is the leading cause of preventable blindness in the world and surgery is the only treatment modality.for its management. Modern cataract surgery is classified as refractive surgery and the ultimate goal of surgery is the best uncorrrected not the best corrected visual acuity. To achieve this goal, the use of phacoemulsification with small incision techniques increases worldwide, and it's tried to minimize postoperative astigmatism and achieve rapid visual rehabilitation with technical advances. This study was designed to compare results of cases operated with extracapsular cataract extraction and phacoemulsification techniques performed by an experienced extracapsular cataract surgeon. That's why the results of 60 eyes operated with extracapsular extraction and 60 eyes operated with phacoemulsification technique were compared. Postoperatively temporary corneal edema in 5 ( 7.9 %), posterior capsular rupture in 5 ( 7.9 %), iris trauma in 3 ( 4.8 %), retinal detachment in one ( 1.6 %) of 2 cases (3.2 %) in whom nuclear fragments dislocated into vitreous. Hyphema developed during surgery in a case ( 1.6 %) whose cataract was due to Fuchs' heterochromic iridocyclitis. Intraocular lens was not implanted in an eye whose posterior capsule ruptured during surgery. Intraocular lens was placed in front of anterior capsule in other cases whose posterior capsule ruptured during surgery. Nd-YAG laser posterior capsulotomy was performed in 5 cases (7.9 %) who had developed posterior capsular opacification postoperatively. Best corrected vision was 20/40 or better in 57 cases (100 %) of PECCE and 55 cases (98 %) of PE group when cases whose poor vision was due to preexisting eye disease were excluded. Finally, phacoemulsification technique was found to decrease postoperative astigmatism and enhance visual rehabilitation especially in the first two postoperative months, but this effect was found to diminish after two-mounths. It was also found that IOL centration is superior in PE relative to PECCE+IOL group. 64