Kentiçi ulaşım grafikleri üzerine bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 30636
  2. Yazar: TUÇE SİZGEK
  3. Danışmanlar: ERDAL AYGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
11 ÖZET ilk çağlardan günümüze kadar, insanlar çeşitli iletişim şekillerinden yararlanmışlardır. Önceleri, anlatımda resimsel birimlerin kullanılması sonucu“ideogram”lar oluşmuş, resimsel imgelerin yazınsal anlatımla birleştirilmesi ise“hiyeroglifleri ortaya çıkarmıştır. Zamanla dile olan yönelme, sonucunda ”fonogram'laı oluşmuştur. Bundan sonra, somut veya soyut gerçeklikleri temsil eden“logogram'lar kullanılmıştır. Tüm bu gelişmeler bizi günümüz ABeCe'sine ve dillerine ulaştırmıştır. Günümüzde anlatım biçimleri oldukça sadeleşmiştir. Böylece, iletilmek istenen mesaj hedef kitleye en kısa sürede ulaşabilmekte ve alıcı üzerinde istenilen etki elde edilebilmektedir. Özellikle ulaşımda kullanılan grafikler, bu konuda iyi birer örnek olmaktadır. Uzun uzun cümleler kurmak yerine, kırmızı bir dairenin içinde yer alan yatay beyaz bir çizgi ”taşıtın giremeyeceğini" göstermektedir. Bu şekilde, birbirlerinin dillerini bilmeyen insanlar dahi, uluslararası alanda geçerlilik kazanmış resimsel anlatım birimlerini kullanarak, iletişimi sağlayabilmektedir. Ulaşımda kullanılan grafikler konusuna örnek olabilecek en güncel proje olarak, ANKARAY ve METRO projeleri belirlenmiş ve bu konu üzerinde uygulamalar yapılarak bir öneri sunulmuştur. 1995 yılında bitmesi hedeflenen 11 istasyondan oluşan kısım için, çeşitli grafiksel çözümlemelere gidilmiştir. Bu istasyonlar sırasıyla; AŞ OT, Emek, Bahçelievler, Beşevler, Tandoğan, Maltepe, Demirtepe, Kızılay, Kolej, Kurtuluş ve Dikimevi olup, Kızılay hem Metro hem de Ankaray'ın ortak istasyonu oluşu nedeniyle spot olarak seçilmiştir. Sonuçta, oluşturulan hat şeması, yön levhaları, kart tasannu, taşıtiçi sembolleri, durak ve piktogram çalışmalarının, hem Metro, hem de Ankaray projelerinde kullanılması amaçlanmıştır. Ankaray projesi için logo ve amblem, Metro çalışması için de amblem çalışmaları yapılmıştır.ııı Bu projeye yönelik olarak yapılan tüm grafiksel çalışmaların, hem resimsel hem de tipografîk çözümlemelerinde, anlatımın en etkili ve yalın biçimde gerçekleştirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logotype and emblem were designed for ANKARA Y, whereas only emblem was designed for the Underground project. By this way, it was aimed to prove that the similarity in projects strengthens perception in persons. It was aimed to use the most effective and simplest ways of expression in pictorial and typographic analysis, along with all the graphic works, which have been conducted for this project.Logotype and emblem were designed for ANKARA Y, whereas only emblem was designed for the Underground project. By this way, it was aimed to prove that the similarity in projects strengthens perception in persons. It was aimed to use the most effective and simplest ways of expression in pictorial and typographic analysis, along with all the graphic works, which have been conducted for this project.