(ROSHD) Film festival afişleri üzerine bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 30635
  2. Yazar: TOUREÇ FEŞENDEKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
II ÖZET Bu araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde afişin genel bir tanımı yapılmakta ve afişin gelişim süreci irdelenerek bir takım tarihsel saptamalar yapılmaktadır. Ayrıca afiş türleri ele alınarak Kültürel afişler. Sosyal Politik Afişler, Ticari Afişler gibi başlıklar altında afişler analiz edilmektedir. Daha sonra afiş genel tasarım il keleri incelenip afiş tasarımlarının teknik uygulama aşamalarına ilişkin bilgiler verilmektedir. îkinci bölümde ise genel anlamda film festival afişlerinden saplamalar yapılmakta ve film festival afişlerinden örnekler verilmektedir. Üçüncü bölümde uygulama çalışmalarının konusunu oluşturan Roshd Film Festivalinin amacı, tarihçesi incelenmekte ve bugüne kadar bu festival için hazırlanan afişlerden örnekler verilmektedir. En son kısımda ise Roshd Film Festivali için tasarımlanıp uygulanan alış çalışmaları ve analizleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY This research which is essentially analyzed the poster is consisted of three parts: In the first part the general description and the develop of the posters is studied and some historical fixing is done. Besides examing the kinds of. posters, they arc analyzed under the titles of cultural, social-politic and commcrical posters. First the principals of the general designs of posters are examined and then some technical knowledge of poster de signs are given. In the second part there are some thoughlness about the posters of film festivals and some examples are given from the posters of film festivals. In the third part, the aim and the short history of the Roshd Fulm Festi val which is created, the subject of applied studies are examined and some examples are given up to date. These examples are designed for this festi val. Finally, some design and analysis are done for the Roshd Film Festivals.