İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları: Türk bankaları ile yabancı kökenli bankaların karşılaştırılmasına ilişkin bir alan çalışması
Human resources management practices: A field work about comparison of Turkish banks and foreign capital banks
  1. Tez No: 306379
  2. Yazar: BANU ÇOKUÇKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz bankacılık ve finans sektörü verimlilik, devamlılık ve yatırım kararlarında insan faktörünü göz önüne alarak hareket etmektedir.Bu araştırmanın amacı bankacılık ve finans sektöründe Türk bankaları ile yabancı sermayeli bankaların İnsan Kaynakları Yönetimi uygulamaları açısından incelenerek; aralarındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılmasıdır.Araştırma verileri anket yöntemiyle elde edilmiş olup, anketler Kahramanmaraş'ta ve İstanbul' da birçok banka şubesi ve genel müdürlük personellerine uygulanmıştır. Araştırmada 250 anket gönderilmiş olup bunlardan 206 adedi araştırmada kullanılmıştır. Ankette yer alan önermelere verilen yanıtların frekans dağılımları hesaplandıktan sonra, araştırmanın asıl sorunsalı yerli ve yabancı bankalardan insan kaynakları uygulamalarında ne kadar benzer veya farklı oldukları bulguları ile birlikte hangisinin daha profesyonel olduğunun tespitine yönelik Wilcoxon Signed Rank testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary banking and finance sector is acting with human factor about efficiency, continuity and investment.The main aim of this research is to discover Turkish banks and foreign capital banks about Human Resources Management practices in terms of between similarities and differences.The data for this study was gathered by using the questionnaire method and the questionnaires were applied to the banks in İstanbul and Kahramanmaraş. For the empirical study, 250 questionnaires were sent and 206 of them were used for the statistical analysis. After presenting the frequency results of the each questionnaire items Wilcoxon Signed Rank test is used to find out the answers for the main research question of Turkish banks and foreign capital banks about Human Resources Management practices in terms of between similarities and differences.