Ortaöğretim okullarında aile katılımı: Ölçek uyarlaması
Family involvement at secondary schools: Scale adaptation
  1. Tez No: 306390
  2. Yazar: AYŞE NUR DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. NİHAL AHİOĞLU LİNDBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı Epstein, Connors ve Salinas (1993) tarafından geliştirilen ve özgün adı ?High School and Family Partnerships Teacher Parent Students Survey? olan ?Ortaöğretimde Aile Katılımı Ölçeği: Öğretmen, Öğrenci, Veli Formları?nın Türkçe'ye uyarlanmasıdır.Çalışmanın araştırma grubunu, Kastamonu İl merkezinde bulunan Ortaöğretim Kurumlarında görevli 221 öğretmen, 285 öğrenci ve 252 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Uyarlanan ölçekler gerekli düzeltmelerden sonra, öğretmen ölçeği 107 soru, öğrenci ölçeği 118 soru, veli ölçeği ise 148 soru olarak belirlenmiştir.Ölçeğin güvenirliğini belirlemek için hesaplanan Cronbach Alfa Katsayısı, öğretmen ölçeği için 0.84, öğrenci ölçeği için 0.84 ve veli ölçeği için ise 0.89 olarak bulunmuştur. Ölçeğin geçerliliğini belirlemek üzere öğretmen ve öğrenci formları için 8'er boyut, veli formu için ise 7 boyut üzerinde Doğrusal Faktör Analizi uygulanmıştır. Bu analiz sonucunda; öğretmen ölçeği için ?2/sd oranı 1.71, RMSEA 0.057, SRMR 0.077, CFI 0.85, GFI 0.61; öğrenci ölçeği için ?2/sd oranı 1.61, RMSEA 0.047, SRMR 0.072, CFI 0.80, GFI 0.62; veli ölçeği için ise ?2/sd oranı 1.73, RMSEA 0.054, SRMR 0.079, CFI 0.87, GFI 0.64 olarak bulunmuştur. Model-veri uyum indeksleri bütünüyle incelendiğinde, ?2/sd oranı, RMSEA, SRMR değerlerinin kabul sınırlarında olduğu; CFI ve GFI değerlerinin ise kabul sınırlarının altında olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak CFI ve GFI'nın düşük olmasına karşın, diğer indekslerdeki özelliklede ?2/sd, RMSEA ve SRMR değerlerinin kabul sınırlarında ve iyi uyumu gösteriyor olması ölçeğin yapı geçerliliğinin de iyiliği hakkında bilgi vermektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda uyarlanan ölçeklerin araştırmacılar ve okullar tarafından, Türkiye'de kullanılmasının uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the survey of ?High School and Family Partnerships Teacher Parent Students Survey?, developed by Epstein, Connors and Salinas (1993), into Turkish.The sample group of the research consists of 221 teachers working at secondary education institutions, 285 students and 252 parents in the city center of Kastamonu. After the necessary corrections, the adapted scales have been determined as; 107 questions for teachers, 118 questions for students and 148 questions for parents.The Cronbach Alpha Coefficient used to determine the reliability of the scale was found as 0.84 for teachers, 0.84 for students and 0.89 for parents. To determine the reliability of the scale, Linear Factor Analysis was implemented over 8 dimensions for teacher and student forms and 7 dimensions for parent forms. As a result of this analyze, the rate of ?2/sd for teacher scale was 1.71, RMSEA 0.057, SRMR 0.077, CFI 0.85, GFI 0.61; the rate of ?2/sd for student scale was 1.61, RMSEA 0.047, SRMR 0.072, CFI 0.80, GFI 0.62; the rate of ?2/sd for parent scale was 1.73, RMSEA 0.054, SRMR 0.079, CFI 0.87, GFI 0.64. When the fit indexes of model-data were examined entirely, it was observed that the rates of ?2/sd, RMSEA, and SRMR were at the boundaries of acceptable, whereas the rates of CFI and GFI were below the boundaries of acceptable. Although the scores of CFI and GFI are low, the other indexes?, especially the scores of ?2/sd, RMSEA, and SRMR, being at the boundaries of acceptable and showing the goodness of fit gives information about the goodness of the scale validity. It is stated that the scales which are adapted based on the obtained results of the research can be used in Turkey by researchers and schools.