Kamu yönetiminde dönüşüm ve sağlık sektörü: Uzman hekimlerin bakış açısıyla performansa dayalı ek ödeme sistemi
Turkish public administration revision on health sector: Overview of performance-based payment system for doctors
- Tez No: 306408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÜLKÜ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Yeni kamu yönetimi anlayışına göre, ikinci ve üçüncü basamak devlet hastanelerinde uzman hekimlerin hizmetleri performansa dayalı bir sistemle paraya dönüşürse daha etkili ve verimli olur şeklindedir. Bu tez kamu yönetiminin geçirdiği dönüşümlerin analizine bir katkı niteliğindedir. Performans değerlendirme sisteminin uzman hekimlere olan pozitif ve negatif etkileri ve uygulama problemleri, ek ödemelere odaklanarak incelenmiştir. Uzman hekimlerin bu sisteme dair görüşleri ve endişeleri ile değişim yönündeki önerileri yüz yüze yapılan derinlemesine mülakatlarla ortaya koyulmuştur. Ayrıca eski ödeme uygulamalarıyla karşılaştırmalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
According to new public managment system, the doctor who serves in second and third level public hospitals may perform services more effective and efficient if their work is appraised with additional payments depending on a performance-based payment system.This thesis is a contribution for analyzing the transformation of Turkish public administration. The positive and negative effects and application problems of the performance appraisal system is analyzed via focusing on the additional payments of medical doctors. The doctors? opinions and concens about the system as well as their proposals for change are explored with face-to-face in-depth interviews. Also this thesis compares the new additional payment system with previous applications.