Sarıgöl ve yöresi ağızları
Sarıgöl and its environs dialects
  1. Tez No: 306436
  2. Yazar: İMDAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 794
Özet
Manisa iline bağlı Sarıgöl ilçesi, Güneybatı Anadolu bölgesinin ortasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Sarıgöl ağızlarının derlenmesi, metne geçirilmesi, söz varlığının tespiti ve Anadolu ağızları içindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Sarıgöl ve yöresiyle ilgili tanıtıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Sarıgöl ağızlarından derlenen metinlerin dil bilgisi incelemesi yer almaktadır. Bu bölümde Sarıgöl ağızlarının ses ve şekil bilgisi üzerinde durulmuştur. Ses bilgisi bölümünde Sarıgöl ağızlarında tespit edilen sesler ve ses değişmeleri ayrıntılarıyla incelenmiştir. Şekil bilgisi bölümünde ana hatlarıyla kelime yapımı ve kelime türleri üzerinde durularak, isim ve fiil çekimleriyle ilgili tespitlere yer verilirken gerektiğinde ayrıntıya inilmiştir. Sonuç bölümünde Sarıgöl ağızlarının ortak karakteristik özellikleri ve ağız bölgeciklerini belirleyen başlıca etmenlerle ilgili açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümün sonuna Sarıgöl ve Sarıgöl ağızlarıyla ilgili haritalar konulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünü derlenen metinler oluşturur. Dördüncü bölümde anlamı bilinmeyen veya yazı dilindeki anlamından farklı olan kelimelerden oluşan sözlük yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Sarıgöl district, in the province of Manisa, is located in the middle of South-west Anatolia. The compilation, redaction and detection of the vocabulary of Sarıgöl dialects and the determination of their location in Anatolian dialects were aimed in this study.In the first chapter of this four-chapter study, introductory information was given about Sarıgöl and its environs. Second chapter includes the grammatical analysis of the texts that were compiled from Sarıgöl dialects. This chapter focuses on the phonetic and morphology of Sarıgöl dialects. In the phonetic part, sounds and sound changes that were detected in Sarıgöl dialects were examined in detail. In the morphology part, word formation and word types were examined generally and some detections were given about declension and congugation in detail when needed. In conclusion chapter, explications were made about the common characteristic features of Sarıgöl dialects and the main factors that determine dialect divisions. Maps about Sarıgöl and Sarıgöl dialects were appended to the end of the second chapter.Compiled texts form the third chapter of the study. In the fourth chapter, there exists a dictionary that consists of unknown vocabulary or vocabulary that have different meanings in the written language.