Şem'i Şem'ullah, Şerh-i Mesnevi (III-IV. ciltler) (inceleme-tenkitli metin-sözlük)
Şem'i Şem'ullah, Şarh-i Mathnawi (volume III-IV) (commentary-textual criticism-glossary)
  1. Tez No: 306437
  2. Yazar: OĞUZHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATABEY KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2847
Özet
Şerh-i Mesnevî, Mevlana'nın meşhur eseri Mesnevî'ye yazılmış Anadolu sahasındaki altı ciltlik Türkçe tam şerhtir. Bu çalışma adı geçen eserin üç ve dördüncü ciltlerini metin neşri kaidelerine göre ortaya koymak maksadıyla kaleme alınmıştır. Çalışmamız kapsamında şerh literatürünün dünden bugüne gelişimine, Mesnevî-yi şerifin ihtiva ettiği kıssa/hikâyelerin yapılarına anahatlarıyla değinilmiştir. Söz konusu kıssalar tefsir usulü, hikâyeler ise metni canlı tutan gerilim ögesine göre incelenmiştir. Kıssa, menkıbe, mit, hikâye, çerçeve hikâye gibi konular Mesnevî özelinde değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Şarh-i Mathnawi, Rumi?s famous six-volume work of the field of Anatolian Turkish full commentary of Mathnawi written. This study of the work mentioned in the textual criticism, period of three and four volumes have been written in order to put forward according to the rules. Annotated within the scope of our study, the development of literature from yesterday to today, the Mathnawi?s contained in the parable structures of the stories mentioned in outline. Procedure for the interpretation of these stories, the stories were examined according to the element of tension that keeps the text alive. Parable, anecdote, myth, story, frame the story tried to be evaluated in specific issues such as Mathnawi.