Belediye yöneticileri gözünden Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın incelenmesi
Through the eyes of the municipal managers European Charter Of Local Self-Government review
- Tez No: 306451
- Danışmanlar: DR. ANIL ÇEKİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Çalışma 2 bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümünde, tezin ana temasını oluşturan özerklik kavramına açıklık getirilmeye ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı incelenmeye çalışılmıştır. 1580 sayılı Belediye Kanunu ve Avrupa Yerel Yönetimler Şartı sonrasında yürürlüğe giren 5393 sayılı Belediye Kanunu incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde ise Özerklik Şartında belirtilen hükümlerin 5393 sayılı Belediye Kanunu'na ne kadar yansıtıldığı, uygulamada ne kadar fayda sağladığı ve söz konusu kanun ile ilgili olarak belediye yöneticilerinin görüşlerinin alınması maksadıyla 100 kişiye uygulanan 20 sorudan oluşan ve 5'li likerte göre uyarlanan bir anket çalışması yapılmıştır.Bu çalışmada belediyelerin idari ve mali özerkliklerinin 5393 sayılı Belediye Kanunu ile ne kadar sağlandığı incelenmeye çalışılmıştır.Yapılan anketler sonucunda bazı hususlarda belediyeler üzerindeki idari vesayetin kaldırılması ile idari özerkliğin kısmen de olsa sağlandığı, ancak mali özerklik konusunda bir gelişme sağlanamadığı sonucuna varılabilecek cevaplar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This work was analyzed in two parts. In the first part, it tries to bring clarity to the concept of autonomy whicw is the main subject of thesis and to examine European Charter Of Local Self-Government. It also examines the Municipal Law No.1580 and the Municipal Law No.5393 which came into force after European Charter Of Local-Government.As for second part of the study, in order to get how much the rules reflected to the Municipal Law No.5393, how much benefit is getting from the practice, and get opinion of tne municipialty administratiors, an inquiry, which practiced on 100 individuals, includead 20 questions which are according to five-point likert adapted quintet system, has been done.In this study, it is tried to evaluated how much provided by the Municipal Law No.5393 about administrative and financial autonomş of municipalities. As a result of inquiries done, it was seen that with the renoval of administrative totalage on the municipality administrative autonomy was somehow provided, but no progress on financial autonomy.