6360 sayılı Kanunun kıyı belediyelerinde hizmet sunumuna etkisi: Kuşadası Belediyesi örneği
Effect of the Law No 6360 on service provision in coastal municipalities: Case of Kuşadası Municipality
- Tez No: 770291
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVAL GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
6360 Sayılı On dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte, yerel yönetim sistemi belli alanlarda önemli değişiklere uğramış veya etkilenmiştir. Bunların başlıcaları; idari yapılanma, görev yetki ve sorumluluklar, mali kaynakların dağılımı, yerel yönetimlerin tüzel kişiliği ve özerkliği, koordinasyon, personel yapısı, bürokrasi, yerel hizmetlerin sunumu ve yürütülmesi, siyasi coğrafya alanlarında meydana gelen değişiklikler olarak sayılabilir. 6360 Sayılı Kanunun yayımlanmış olduğu 2012 tarihinden bu güne kadar, üzerinden 10 yıl geçmiş olmasına rağmen yarattığı sorunlar ve etkileri, halen devam etmektedir. Bunun en çok etkisi, büyükşehir olan illerdeki, ilçe belediyelerinde görülmektedir. Bu sorunların farklı görünümleri ise özellikle Kuşadası gibi kanunla büyükşehir statüsü kazanmış illerin kıyıdaki belediyelerinde, mevcut sorunların üzerine ilave olarak ortaya çıkmaktadır. Bu gün bile bu etkiler, hem belediye yöneticileri, hem de merkezi yönetimin taşra teşkilatlarında görev yapan yöneticiler tarafından hissedilmektedir. Bu çalışmada söz konusu etkiler, 6360 sayılı kanunla bu değişime maruz kalan, bir turizm ve kıyı belediyesi olan Kuşadası Belediyesi üzerinde incelenmektedir. Bu kapsamda literatür taraması yanında bu çalışma, Kuşadası'nda taşra yönetimini temsil eden; kaymakam, ilçe müdürleri, yerel yönetim boyutunda belediye başkanı, belediye başkan yardımcıları, belediye müdürleri, diğer kamu yöneticileri ve mahalle muhtarları ile 6360 sayılı kanunun hizmet sunumu açısından neden olduğu yeni durum, bunun olumlu ve olumsuz tarafları, sorunlar ve çözüm önerileri hakkında yarı yapılandırılmış görüşme formunu temel alan, bir alan araştırmasına dayanmaktadır. Çalışmanın ağırlıklı bölümü, Kuşadası İlçesi'nde yerel hizmet sunumunda birinci sırada görev ve sorumlulukları olan belediye saha müdürleri ile mahalle muhtarlarıdır. Bu analizde, aktörlerin gözünden yapılan yarı yapılandırılmış görüşmede özellikle 6360 sayılı kanun öncesi ve sonrası dönemde sunulan hizmetlerin detaylı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu alan araştırmasından elde edilen veriler ışığında, 6360 sayılı kanun öncesi durum ile şu anda mevcut durum arasındaki olumlu ve olumsuz gelişmeler, bunun nedenleri ve çözüm önerileri üzerinde çalışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: 6360 Sayılı Kanun, Büyükşehir Belediyeleri, Hizmet Sunumu, Kıyı Belediyeleri, Kuşadası Belediyesi.
Özet (Çeviri)
With the Law No 6360, the local government system has gone through significant changes or has been affected in certain areas. These are mainly; Administrative structuring, duties, powers and responsibilities, distribution of financial resources, legal personality and autonomy of local governments, coordination, personnel structure, bureaucracy, provision and execution of local services, and changes in political geography can be considered. Although 10 years have passed since the Law No 6360 was published in 2012, the problems and effects it has caused still continue. The effect of this is seen mostly in the metropolitan municipalities and district municipalities. In addition to the existing problems, different aspects of these problems emerge especially in coastal municipalities that have gained metropolitan status by law, such as Kuşadası. Even today, its impact is felt by both municipal administrators and citizens. In this research, the mentioned effects are examined on Kuşadası Municipality, which is a tourism and coastal municipality, that was exposed to this change with the Law No 6360. In this context, in addition to literature review, this research is based on a field study that includes a semi-structured interview form with the district governor, deputy mayors, municipal managers, other public administrators and neighborhood administrators,to represent the municipal administration in Kuşadası, about the new situation caused by the Law No 6360 in terms of service provision, its positive and negative sides, problems and solution proposals. The main part of the study is the municipal field managers and neighborhood administrators who have the first duties and responsibilities of the local service provision in Kuşadası Municipality. In this analysis, it is aimed to evaluate the service provision elaborately in the semi-structured interview which is made from the eyes of the actors. In the light of the data obtained from this field research, the positive and negative developments between the situation before Law No 6360 and the current situation, the reasons of them and the solution proposals have been studied. KEY WORDS: Coastal Municipalities, Kuşadası municipality, Law No 6360, Metropolitan Municipalities, Service Provision.