Sarıçiçek dağında (Alucra/Giresun) karstlaşma ve karstik şekiller
Karst process and karst landforms on the Sarıçiçek mountain (Alucra/Giresun), Turkey
  1. Tez No: 306455
  2. Yazar: İNCİ DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Sarıçiçek Dağı'nda (Alucra/ Giresun) karstlaşma ve karstik şekiller incelenmiştir. Sarıçiçek Dağı Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde, Giresun ilinin Alucra ilçesi sınırları içinde yer alır. Araştırma sahası Sarıçiçek Dağı'nın üst seviyelerinde yayılış gösteren kireçtaşlarının dağılış alanıyla sınırlandırılmıştır. Araştırma sahasının güneybatı kuzeydoğu yönünde uzunluğu 20 km'yi bulmakta, genişliği ise yer yer 5-6 km'ye ulaşmaktadır.Çalışma esas itibariyle arazi-gözlem yöntemine dayanır. Ayrıca uzaktan algılama (UA) ve coğrafi bilgi sistemlerinden (CBS) de yararlanılmıştır. Yine kayaç, toprak su ve bitki örnekleri ilgili laboratuarlarda analiz ettirilerek kullanılmıştır. İnceleme alanına en yakın meteoroloji istasyonlarının verileri enterpolasyon yöntemiyle çalışma sahasına uyarlanmıştır.Araştırma sahasında ana kayayı karstlaşmaya uygun Üst Jura-Alt Kretase yaşlı kireçtaşları oluşturmaktadır. Araştırma sahası kışın soğuk, yazın ise az sıcaktır. Sahada yıllık ortalama sıcaklık 5-8?C arasında değişir. Yıllık yağış miktarı ise 800-1000 mm arasında olup, kış mevsimi kar yağışlı geçmektedir. Ana kaya büyük kısmıyla toprak ve bitki örtüsünden yoksundur. Dolin tabanlarında ve çatlak sistemleri içinde oluşan topraklar genellikle otsu türlerle kaplanmıştır. Bir bütün olarak değerlendirildiğinde Sarıçiçek Dağı'nın doğal ortam özellikleri karstlaşmayı destekler niteliktedir. Araştırma sahasında ana kayanın açığa çıktığı kesimlerde çıplak karst şekilleri gelişmiştir. Özellikle 1800-2200 metreler arasında çok sayıda dolin tespit edilmiştir. Ayrıca çeşitli lapya tiplerine ve gruplarına rastlanmıştır. Çatlaklardan derine sızan sular ise derinlik karstına ait mağara ve köprü gibi şekillerin oluşumuna sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, karst process and karst landforms on the Sarıçiçek Mountain (Alucra / Giresun) are analyzed. Sarıçiçek Mountain is located on Alucra county of Giresun province on the Eastern Black Sea Subregion of Black Sea Region. Study area has limited distribution of limestone which is located on high parts of the Sarıçiçek Mountain. Its length of study area from southwest to northeast is about 20 kilometers. Its wide is 5-6 kilometers in some places.Study is based on a land-observation method. Geographic information systems and remote sensing are used. Also, laboratory analyses of rock, soil and water and plant diagnosis are utilized. Meteorological data from the nearest meteorology stations are applied to study area with interpolation method.Bedrock of the study area consists of Upper Jurassic Lower Cretaceous limestone. The research area is cold in winter and mild in summer. The average annual temperature is between 5 and 8?C. The amount of annual precipitation of the research area is between 800 and 1000 mm. It is snowy in winter. Large portion of the main rock is devoid of soil and vegetation. Soils on the doline floors and in the fracture systems are usually covered with herbaceous species. If the features of the natural environment of Saricicek Mountain are evaluated as a whole, they support the karstification. On the research field, bare karst forms are developed in areas of exposed bedrock. Numerous of dolines are identified between 1800-2200 meters of elevation in particular. In addition, a variety of types and groups of lapies is found. Leaking water in the deep cracks formed depth karst shapes such as cave and bridge.