Dini ziyaret yerleri ve halk inanışları açısından Kızılcahamam-Çamlıdere
- Tez No: 306454
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Folklore
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kızılcahamam-Çamlıdere yöresi, geleneksel kültürü yaşatan ve halk inanışlarını yaygın bir şekilde sürdürmesi sebebiyle kültürü zengin bir yöredir. Bu çalışma yörede bulunan ziyaret yerlerini, halkın bu yerlere rağbet etmelerinin sebebini ve bununla bağlantılı olarak yöre insanının sahip olduğu halk inanışlarını konu almaktadır. Çalışma ?Giriş? ve ardından gelen iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ziyaret konusunun kutsiyeti sebebiyle öncelikle dinlerdeki kutsalın kapsamı ve ziyaret fenomeninden bahsedildi. Çalışmaya ışık tutan kaynak ve yöntemlere yer verildi. Birinci bölümde Kızılcahamam-Çamlıdere yöresinde bulunan ziyaret yerleri konu edildi. Çalışmanın ana başlıkları bu bölümde anlatıldı. Özellikle yörede bulunan türbeler ve diğer ziyaret yerleri, tarihleri ziyaret edilme sebepleriyle birlikteanlatıldı. Son bölüm olan ikinci bölümde ise yöredeki halk inanışlarına yer verildi. Özellikle türbelerin ziyaret edilmesinde bu halk inanışlarının etkili olması sebebiyle diğer halk inanışlarına da burada yer verildi. Gerek ziyaret yerlerine yapılan geziler, gerek yöre halkı arasında yapılan araştırmalarla hazırlanan bu çalışma, hem gelecek nesillere örnek olmayı, hem de yörede bulunan ziyaret yerleri ve halk inanışlarını tanıtmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Region of Kızılcahamam-Çamlıdere, has a rich culture because of the widely prolonged traditional life and folk beliefs. This study includes; the introduction of the visiting places of the region, the reason why the local folk choose to esteem this places and folk beliefs correlated with these clauses. This work has an ?introduction? part continued with two successive parts. At the introduction part, because of the sanctity of the visiting case, firstly the scope of the sanctity and visiting phenomenon are discussed. The sources and methods which enlightens the study are given. At the first part, the visiting places located in the Kızılcahamam-Çamlıdere region are, mentioned. The major headings of the study are discussed at this part. Especially the mausoleums and other visiting places located in the region are discussed with their history and the reasons for visitations. At the second part, folk beliefs in the region are discussed. Because of the folk beliefs, which are highly influential to the mausoleum visitations, some other folk beliefs are also mentioned in this part of the study. This study, which is formed by trips to the visiting places and inquires to the local folk, not only aims to introduce the visiting places and folk beliefs in the region but also aims to set an example for the coming generation.