Sanat olarak kristal
  1. Tez No: 30650
  2. Yazar: OĞUZ HAŞLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Kristali bir sanat objesi olarak ele alan bu tezde, öncelikle kristalin tanımı kullanım alanları belirtilmiş, tarihsel anlamda yeri ve insanoğlunun kristale l ilgisi gösterilmiştir. 3aha sonra bunu, düşünce ve sanat tarihinde kristal ve geometrik alarm, düşünür ve sanatçılar açısından önemi ve sanat tarihinde özellikle esansla birlikte, doğayı keşifte nedenli önemli bir unsur olduğunun getirilmesi takip eder. Bir metafor olarak kristal bölümü Albert Dürerin lankoli1 isimli gravür çalışmasını inceler. Gravürde bulunan şaşırtıcı yüzlü objenin varlığı sanatçının kendi yazgısı üzerine bir metafora dönüşür öncesini savunan bu incelemeden sonra modern sanatta kristal ve metrik formların yeri tartışılır. Özellikle soyut sanat bağlamında ele alman bölüm, modern sanatın ustalarının kristal ve geometrik formlarla olan dsini ortaya koymaya çalışır. Sonuç bölümü tüm bu araştırmalardan ortaya çıkan sonuçları estetik lamda konumlandırır. Kristalin plastik sanatlardaki ifadesi, resmin her ien önce bir espas sorunu olduğu düşünülerek, yeni plastik olanaklara elinmesi ve yeni estetik kategorilere varılması olarak ele alınır. Biçimsel aminin yanı sıra kristal, içerik olarak da, yaşam ve varoluş üzerine ünmenin bir anolijisi olarak ele alınır ve bu anlamda felsefe ve bilimle olan delliği ortaya konur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY resarch is intended to take crytsal as an art form and object. First comes definition and the fields of use and then the historical importance that. gives. r we move to crystal and geometrical forms' place in the history of arts sciences especially from the scientists and artists point of view in aissence, regarding them the forerunners of our modern civilisation, ing crystal as a metaphor in one of the famous engravings of Dürer is the ect of the next chapter.ln this critical approach the mysterious exsistence ci irregular polyhedron in the picture is taken as a metaphor for the artist's in existence. place of crystal and the geometric forms in the history of modern art is ther subject in which we consider the relationships between the crystal i and the masters of the modern art. illy in the last chapter named: Conclusion: Crystal as an aesthetical cture, we tried to synthesise the aesthetic point within the light of what is above to arrive at a conclusion that crystal as an expression of art can be a.ns to look for a different ways of seeing in terms of new aesthetical gories. As a meaning crystal is taken as an anology of thinking on life and tence within the same step with science and philosophy.