GİYİLEBİLİR SANAT VE CAM GÖRÜNÜMLÜ GİYSİLERİN DİJİTAL MODA TASARIM UYGULAMALARI
WEARABLE ART AND DIGITAL FASHION DESIGN APPLICATIONS OF GLASS-LOOKING CLOTHING
  1. Tez No: 859497
  2. Yazar: NURÇİN TEKEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Clothing Industry, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezin konusu giyilebilir sanat ve cam görünümlü giysilerin dijital moda tasarım uygulamalarını detaylıca ele almaktır. Tezin amacı ise, cam görünümlü elbiselerin giyilebilir sanat alanındaki etkilerini inceleyerek gelecekte çalışılması planlanan benzeri tasarımlara ilham kaynağı teşkil edebilecek örneklerini anlatmaktır. Dijital üzerinden yapılan tasarımlar ile de cam elbiselere farklı bir yorum getirerek, moda tasarımı literatürüne katkı sağlaması amaçlanmıştır. Tezde yöntem olarak konu içeriğini oluşturan tarihsel, sanatsal, toplumsal veri kaynakları ile ilgili yazılı ve görsel materyaller kullanılmıştır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde Kavramsal ve Kuramsal Çerçeve ile ilgili araştırmalar, 2. Bölümde Giyilebilir Sanat Konusu, 3. Bölümde Cam Görünümlü Giysilerin Öncü Uygulamaları: Libbey Glass Şirketi Örneği anlatılmış ve son bölüm olan 4. Bölümde ise Cam Görünümlü Elbiselerin Tasarımına yer verilmiştir. Araştırmada yararlanılan kaynaklar, kaynakçada gösterilmiş ve araştırma tamamlanmıştır. Elde edilen sonuçlara dayalı olarak ise çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Libbey Glass Şirketi'nin Kristal Saray'daki Ünlü Cam Elbisesi, yapıldığı yer ve özellikleri, yapıldığı dönem ve özellikleri, yapılış şekli ve ürünün nasıl yapıldığı giyilebilir sanat açısından incelenmiş, ürün estetik yönüyle düşünülmüştür. Bu açıdan incelenen ikonik cam elbise, giyilebilir sanat alanında modaya yön veren parçalardan biri olarak kabul edilebilmektedir. Araştırma, Libbey Glass Şirketi'nin bu ikonik eserini bu yönüyle incelerken, söz konusu elbisenin günümüz giyilebilir sanatına olan etkisini de ele almaktadır. Cam, cam elyafı ve giyilebilir sanat, sanatsal ve sosyolojik bir bakış açısıyla incelenmekte, günümüz teknolojisinin sentezi ile ortaya çıkan modaya uygun tasarımlar örneklerle anlatılmaktadır. Bu çalışma ile giyilebilir sanat alanında tasarlanan cam görünümlü elbiselerin özellikle bir sanat malzemesi olarak kullanımı araştırılmış ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores in detail the applications of digital fashion design in wearable art and glass-look apparel. The objective is to examine the impact of glass-look dresses in the field of wearable art and to provide examples that could inspire similar designs planned for future work. It aims to contribute to the fashion design literature by bringing a different interpretation to glass dresses through digital designs. The thesis employs historical, artistic, and social data sources, as well as written and visual materials related to the subject matter, as its method. The research consists of four sections. Section 1 discusses Conceptual and Theoretical Framework, Section 2 covers Wearable Art, Section 3 delves into Pioneering Practices of Glass-Look Apparel: The Case of Libbey Glass Company, and Section 4 focuses on the Design of Glass-Look Dresses. The research concludes with a list of references used and various recommendations based on the findings. The Famous Glass Dress of the Libbey Glass Company at the Crystal Palace, its place and characteristics of production, the period and characteristics of its creation, how it was made, and the product itself have been examined from a wearable art perspective, considering its aesthetic aspects. In this regard, the iconic glass dress examined is considered to be one of the trendsetting pieces in the field of wearable art. The research examines this iconic piece of the Libbey Glass Company from this perspective, also addressing its impact on contemporary wearable art. Glass, fiberglass, and wearable art are examined from an artistic and sociological viewpoint, with designs emerging from the synthesis of modern technology being illustrated with examples. This study investigates the use of glass-look apparel designed in the field of wearable art, particularly as an art material, aiming to contribute to the literature.