Bankacılık sektöründe ortaklaşa rekabet stratejisi
Coopetition strategy in the banking sector
  1. Tez No: 306506
  2. Yazar: YUNUS DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz iş dünyasının önemli konularından biri ortaklaşa rekabettir. Rakipler arasında aynı anda işbirliği ve rekabet olması anlamına gelen ortaklaşa rekabet, Nowell Şirketi kurucusu Ray Noorda tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra Brandenburger ve Nalebuff isimli iki akademisyen tarafından ortaklaşa rekabet oyun teorisi çerçevesinde ele alınmış ve akademik yazına kazandırılmıştır.Ortaklaşa rekabet, rakip işletmeler arasında uygulanabileceği gibi bir işletmenin departmanları arasında da uygulanabilmektedir.Ortaklaşa rekabetin işletmelere maliyetleri azaltmak, riski paylaşmak, pazar payını artırmak, organizasyonun gelişmesini sağlamak gibi önemli faydaları mevcuttur.Türk ekonomisinin en rekabetçi alanlarından biri olan bankacılık sektöründe de ortaklaşa rekabet uygulamaları mevcut olup, bankalar arasında kredi kartları pazarında kredi kartı markası ve POS ağının kullanılması konusunda rekabete ek olarak işbirliğine gidilmektedir.Bu çalışmada, kredi kartları pazarında uygulanan ortaklaşa rekabet stratejisi araştırılmıştır. Bu konuda çalışma yürüten bankaların yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve uygulamanın genel bir çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Pazardaki uygulamanın SWOT anlizi yapılarak kredi kartları pazarının yapısı ve bankalar uygulamaları gereken stratejiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, bankalar özellikle maliyetlerini düşürmek ve kısa sürede pazar paylarını artırmak için bu stratejiyi uygulamaktadırlar. Pazarın rekabet yoğunluğu ve stratejiden beklenen amaçlar ile stratejinin SWOT analizi birlikte değerlendirildiğinde pazarda dört tür oyuncu olduğu görülmektedir. Yenilikçiler, takipçiler, agresifler ve yeniler çeşitli amaçlarına ortaklaşa rekabet stratejisini uygulayarak ulaşabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
One of the important issues in today?s business world is coopetition. Coopetition which means the existence of cooperation and competition between competitors at the same time, was enhanced by Ray Noorda who is foundmer of Nowell Corporation. Then, coopetition is discussed within the framework of game theory and given to academic literature by two academics, Brandenburger and Nalebuff.Coopetition can be applied between departments of a organization as applying between rival organizations.This strategy have several benefits such as reducing costs, sharing risks, improving market share, improving organization.There are several applications of coopetition in the banking sector which is one of the most competitive markets of Turkish economy. Banks are cooperated with others about using credit card brand and POS network in addition to competing.In this study, it is discussed coopetition strategy in credit cards market. It is made semi-structured interviews with managers of the banks carrying out the work on this issue and tried to form a general framework for the strategy. It is tried to determine the structure of the credit cards market and strategies banks need to practice by using SWOT analysis of application in the market. In this context, banks are especially choosing this strategy to reduce costs and improve market share. It is seen that there are the four players in the market by evaluating with density of competition of the market, expected objectives of the strategy and the SWOT analysis of the strategy. Innovators, followers, agressors and novices are reached to their objectives by applying coopetition strategy.