La pauvreté et l'inégalité pendant la transitition dans les PECO
Geçiş döneminde Orta ve Doğu Avrupa'da yoksulluk ve eşitsizlik
  1. Tez No: 306514
  2. Yazar: ELİF AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
1989 sonrasında, Avrupa ve Asya'daki planlı ekonomiler piyasa ekonomisine geçiş sürecine girmişlerdir. Sosyalist sistemin terk edilişi sonucunda pek çok siyasal, iktisadi ve sosyal değişiklik yaşanmış ve bu değişiklikler, toplum üzerinde önemli etkiler bırakmıştır. Bu değişim süreci, toplumun bir kısmının yoksulluğuna sebep olan sosyal bir kriz yaratmıştır. Geçiş süreci yoksulluğu, sadece alışılmadık maddi yoksunluktan ibaret değildi. Ayrıca, normal yaşam koşulları ve sosyal alışkanlıkların yıkımına sebep oldu. Bu nedenle, geçiş sürecinin sonucunda ortaya çıkan yoksulluk ve eşitsizlik özel olarak incelenmeyi hak ediyor. Söz konusu çalışma, Orta ve Doğu Avrupa'daki ülkelerin, yaşadıkları geçiş sürecinin yoksulluk ve eşitsizlik üzerindeki etkilerini, sebeplerini ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan ve Sırbistan'ın geçiş süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After 1989, planned economies have begun the process of transition from communism to capitalism. The abandonment of the socialist system has resulted in several political, economic and social factors that, in their turn, directly affected the life of the people. The transition process has created an open social crisis characterized by an impoverishment of the population. The transition has brought not only unusual material deprivation, but also the destruction of normal life and social rituals. In that manner, the transition poverty deserves a particular attention. This work aims to analyze poverty and inequality in the countries of Central and Eastern Europe during the transition. In this context, transition data of Albania, Bosnia-Herzegovina, Bulgaria and Serbia have been analyzed.