Trust in family context: The case of Turkey
Aile bağlamında güven: Türkiye örneği
  1. Tez No: 674110
  2. Yazar: MUHAMMED ALPEREN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsanlar arasındaki etkileşimlerin tamamı bir dereceye kadar karşılıklı güvene dayanır. Bu güven, karşı tarafın etkileşimin gerekliliklerini yerine getireceğine olan güvendir. Bir toplulukta güven olmadığında, etkileşimler ekonomiyi etkileyecek kadar duraksar. Birbirine güvenmeyen insanlar; birbirlerine yardım etmeyecekleri gibi yeni ortaklıklar kurmaz, başkalarının projelerine yatırım yapmazlar. Bu güvensizlik, insanların etkileşimlerin duracağına inanmasından dolayı özgeci yerine bencil hareket etmelerine yol açar. Sosyal sermaye, bir toplumdaki insanlar arasındaki tutumların toplamı olarak açıklanabilir. Ekonominin, sosyolojinin ve diğer davranışa dayalı bilimler için önemli bir yerde olan sosyal sermaye, ahlaklılık veya iyi niyetlilik gibi konuları da kapsamaktadır. Sosyal sermayeye sermaye denmesinin sebebi; bir toplumu bir arada tutan sosyal ağların yığılması veya birikmesi olarak tanımlanmasındandır. Bu birikim, ekonomik getiriye dönüşebilmekte veya gelecek nesillere aktarılabilmektedir. Bu açıdan fiziksel sermayeye benzerlik göstermektedir. Fakat fiziksel sermayenin aksine karşılıklı güven, etkileşimlerle birlikte kullanıldıkça azalmaz ve artar. Bu özelliğiyle eşsizdir. Sosyal sermaye, Putnam'ın“Bowling Alone”(1995) kitabından sonra ekonomide de önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Fiziksel sermayesi ve beşeri sermayesi görece benzer ülkelerin arasındaki ekonomik farklılıkları açıklamada bugün en önemli unsurlardan birisi olarak kabul edilen sosyal sermayenin birçok alanı vardır. Fakat karşılıklı güven, ölçülebilirlik özelliği ve çok sayıda ankette yer alması nedeniyle en çok incelenen sosyal sermaye unsurlarından bir tanesidir. Sosyal ağlar veya sosyal katılım karşılıklı güven kadar ölçülebilir değildir. Sosyal ağların ölçülmesi kontrollü deney ortamlarında sağlanırken sosyal katılımın sorulduğu anket soruları karşılıklı güvenin sorulduğu anket sorusu kadar genelleyici ve doğru kabul edilmediğinden literatürde daha az yer bulmuştur. Güven, sosyal sermayenin hem sebebi hem de sonucudur. İnsanların daha özgeci olduğu ve karşılıklılık ilkesiyle hareket ettiği toplumlarda, güvenin neden daha yüksek olduğunu anlamak kolaydır. Çünkü karşılıklı güven bu toplumlarda meyvesini verecek ve insanlar karşılıklarını alabilecektir. Yine aynı şekilde insanların birbirine güvendiği bir ülkede gelir eşitsizliği ya da yoksulluk şoklarından kurtulmak da çok daha kolay olacaktır, çünkü birbirine güvenen bir toplumda insanların dayanışma içerisinde hareket edebilmesi çok daha kolaydır. Fakat insanlar birbirine güvenmediğinde dayanışmaya yanaşılmayacak, insanlar dolandırılmaktan korkacaktır. Sosyal güven de sosyal sermaye de kısa sürede değişmesi zor olan kavramlardır. Nesiller arası aktarımla gelmiş olmaları toplumda yerleşmiş olmalarına yol açmaktadır. Bu nedenle politikalardan veya olaylardan çok etkilenmezler. Uzun vadede nasıl etkileneceğini anlamak için sosyal sermayeyi bileşenlerine ayırmak gereklidir. Aktarılmış güven, GSYİH büyümesini artırıp gelir eşitsizliğini düşürdüğü için iktisatçılar güveni neyin etkilediğini anlamak için bu konuda çalışmaktadır. Güveni etkileyen en büyük unsurlardan birisinin bireyin eğitim seviyesi olduğu bulunmuştur. Eğitim seviyesi arttıkça güven artmaktadır. Bunun üç nedeni olduğu söylenebilir: (1) okullarda yaşanan tekrarlı etkileşimler; (2) eğitim hareketliliğinin hayat görüşüne olumlu etki etmesi; ve (3) eğitim ve gelir arasındaki pozitif ilişki. Türkiye, kendisiyle benzer gelişmişlik seviyesine sahip ülkelere göre daha düşük güven oranları göstermesi nedeniyle dünyada görece farklı bir konumda bulunmaktadır. Bu güvensizlik bilinmesine rağmen, ne sebeplere ne de sonuçlara dair kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Literatürdeki bu eksikliğin birinci nedeni Türkiye'de yapılan ve güven sorusunu içeren kapsamlı anketlerin bulunmaması, ikinci nedeni ise 1970 öncesinde içerisinde güven sorusu bulunan bir anketin yapılmamış oluşudur. 1970'lere dayanan en eski anketlerde bile görece düşük bir güven gözlemlendiği için kontrollü bir deney ortamı yaratılamamaktadır. Bu tezdeki sonuçlardan da literatürden de görülebileceği üzere eğitim ve gelir güvenin en büyük faktörlerindendir. Dolayısıyla yüksek güvensizliğin nedeninin son yüzyılda Anadolu'da yaşanan zorluklar olduğu düşünebilir. Fakat bu zorluklar atlatıldıktan sonra neden güvenin artmadığı bir inceleme konusudur. Bu tezde öne sürülen görüşlerden birisi; karşılıklı güvenin, Türkiye'de sosyal sermayenin bir parçası olarak nesiller arası aktarılması durumunda, bu aktarımın güvensizliğin neden aktarıldığı konusuna dair de bilgi verebileceğidir. Bu durumda yapılması gerek uzun vadeli politikalarla gelir eşitsizliğini çözmek ve eğitim eksiğini gidermek olacaktır. Böylece her nesil bir önceki nesilden daha yüksek bir güven seviyesine sahip olacak ve uzun vadede güven yeniden artacaktır. Güvenin yüksek olduğu toplumlarda, gelecek şoklardan kurtulmak da daha kolay olacaktır. Bu tezde, Türk halkının karşılıklı güven tutumu hanehalkı konsepti içerisinde incelenmiştir. Literatürde daha sık tercih edilen WVS veya ESS yerine bir hanehalkı anketi kullanılmasının sebebi, aile içerisindeki güven aktarımının nasıl gerçekleştiği veya düşük güvenli ailelerin nasıl bir araya geldiğine dair bir bilgi edinebilmektir. Eğer nesiller arası aktarım güvensizliğin önemli bir nedeniyse, ailelere yönelik oluşturan güven artırma politikaları daha etkili olacaktır. Gelir ve Yaşam Koşulları Anketi (SILC), Avrupa Birliği tarafından sunulmuş şartlar altında TÜİK tarafından toplanmıştır. Bu tezde, 2012 yılında toplanıp 2013 yılında yayınlanan SILC anketi kullanmıştır çünkü karşılıklı güven sorusunun bulunduğu en güncel anket bu ankettir. Her ne kadar WVS, EVS ve ESS de Türkiye'den veri toplasa da; SILC karşılıklı güven sorusunu da sormuş olan ilk hanehalkı anketidir. 2012 yılında toplandığı için mülteci krizinden etkilenmemiş olması nedeniyle anketin gözlemlerinin yanlı olmadıkları söylenebilir. Güven literatüründe en sık kullanılan yöntem olması nedeniyle analizlerde en küçük kareler yöntemi (OLS) kullanılacaktır. Ek­B'de sağlamlık testi adına probit tahminler yapılmış ve sonuçlar sağlam bulunmuştur. SILC anketi güven sorusunu 11 puanlık Likert ölçeğinde sorduğu için; bu tezdeki OLS sonuçlarının, güven sorusunu evet/hayır şeklinde iki cevaplı bir sistemde soran WVS anketini kullanan çalışmalara göre daha sağlam olduğu söylenebilir. WVS'deki gibi iki cevaplı güven sorusunu kullanan çalışmalarda da bu çalışmada olduğu gibi probit tahmin sağlamlık testi olarak kullanılmaktadır. Bu tezin ilk bölümünde, karşılıklı güvenin bileşenleri,“Genel olarak söylemek gerekirse, çoğu insana güvenilebilir ya da diğer insanlarla olan ilişkilerimizde dikkatli olmak gerekir”sorusuna verilen cevaplar üzerinden incelenmiştir. Bağımlı değişkenin karşılıklı güven, bağımsız değişkenlerin ise yaş, eğitim, gelir veya cinsiyet gibi güven üzerinde etkisi olma ihtimali olan değişkenler olarak seçildiği bu çalışmada örneklem olarak güven kişiliklerinin daha çok oturmuş olması düşünüldüğünden 25 yaş üstü gözlemler seçilmiştir. Geliri yansıtması açısından; (1) harcanabilir gelir, (2) gelir dilimi, ve (3) maddi yoksunluk olarak 3 farklı indikatör seçilmiş ve üçü de bireyin güveni üzerinde etkili bulunmuştur. Lİteratürden farklı olarak Türkiye'de güven ve eğitim arasındaki ilişkinin doğrusal olmadığı bulunmuştur. Literatüre göre doğrusal olması gerekirken bu ilişki; Türkiye'de okuma yazma bilmeyenler, üniversite okumuş olanlardan sonra en çok güvene sahip olan grup olarak görülmüştür. Okuma yazma bilmeyenlerin kırsal alanlarda yaşaması ve kırsal alanlarda yaşayanların daha çok güvene sahip olması nedeniyle olduğu düşünülen bu yüksek güven, şehirde veya kırsalda yaşamanın da bir kontrol değişkeni olarak modele eklenmesinden sonra da yüksek kalmıştır. Dolayısıyla etkinin buradan kaynaklanmadığı görülmektedir. Son olarak, hanehalkının güven ortalaması modele eklenmiştir. Böylece bireylerin güvenleri üzerinde hanenin ne derece etkili olduğu da gözlemlenebilecektir. İkinci bölümde, nesiller arası güven aktarımının nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Literatürde, mültecilerin güven tutumlarını incelemek ve özgün ülkeleriyle kıyaslamak bunu yapmanın ilk yöntemidir. İkinci yöntemde ise daha mikro boyutta veriler kullanarak doğrudan hanehalkı içerisinde analiz yapılmaktadır. Bu tezde, Dohmen ve diğ. (2012) tarafından yaratılan bu ikinci yöntemi temel alan bir metot kullanılacaktır. Sonuç olarak, çocuğun güven tutumunu anne ve babanın güven tutumuyla regresyona sokarak nesiller arası güven aktarımının varlığı gösterilmiştir. Annenin güveninin çocuğun güvenine olan etkisi babanınkinden daha güçlü olmakla birlikte her ikisi de diğer değişkenlere göre çocuğun güveni üzerinde daha baskın bir etkiye sahiptir. Bu bölümdeki diğer önemli bir sonuç ise gelir ve yaşam koşullarının etkilerinin çocuklar üzerinde görece daha zayıf olmasıdır. Son bölümde ise, eş seçiminde güvenin etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Bu şu açıdan önemlidir: eğer insanlar evlilik tercihlerini yaparken eş adaylarının güven tutumlarını göz önünde bulunduruyorlarsa bu durum güvensizliğin ülkede neden uzun süreli kaldığını açıklayabilir. Eğitim seviyesinin eş seçiminde etken olduğu bilindiğinde eğitim seviyeleri de kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır ve sonuç yine de anlamlı çıkmıştır. Dolayısıyla insanların eş seçimi sırasında potansiyel eşlerinin güven tutumlarını göz önünde bulundurdukları söylenebilir. Bu tezde iki ek bölümü bulunmaktadır. Ek­A'da eksik verinin mekanizması incelenmektedir. Özel bir grubun güven sorusuna cevap vermeyi tercih etmemesinin sonuçları diğer grup lehine yanlı bir şekle sokabilmesinden dolayı bu analizin yapılması gereklidir. Dolayısıyla güven sorusu, cevap vermeme kararını bu kararla ilişkili olabilecek yaş, cinsiyet, eğitim veya gelir gibi değişkenlerle regresyona sokulmuştur. Karşılıklı bir ilişkinin bulunması, listesel elimine etme yönteminin sonuçları yanlı bir hâle getirebileceği sonucunu verir. Ek­A'da elde edilen sonuçlar özellikle okuma yazma bilmeyen ve yaşlı insanların güven sorusuna cevap vermemeyi tercih edebileceği sonucunu verdiği için eksik verileri literatürdeki farklı eksik veri atama yöntemine göre simüle edip bu simülasyonlarla eksik verinin elimine edildiği sonuçlar karşılaştırılmış ve aralarında bir fark bulunamamıştır. Sonuç olarak eksik gözlemlerin listesel silinmesi uygun görülmüştür. OLS tahminleri, kategorik verilerle çalışmak için ideal değildir fakat bu sonuçların her zaman yanlı olacağı anlamına gelmemektedir. Güven sorusu zaman zaman evet/hayır şeklinde ikili cevap sisteminde, zaman zaman 5 puanlı Likert ölçeğinde ve zaman zaman 10 puanlı Likert ölçeğinde sorulmaktadır. Literatürde bu soru çeşitlerinin tamamında gözlem sayısına da bağlı olarak OLS tahminleri kullanılmaktadır. Bu tezde de kullanılmış olan SILC verisetindeki güven sorusunun 11 puanlı Likert ölçeğinde sorulmuş olması OLS tahminlerinin yanlı olma ihtimalini azaltmasına rağmen, ek sağlamlık testlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle Ek­B'de sağlamlık testi olarak probit tahmin yapılmış ve bu tahminin sonuçları tezin 4. bölümünde gerçekleştirilmiş olan nesiller arası aktarım modelleriyle karşılaştırılmış. Bu karşılaştırmada sonuçlarda herhângi bir anlamlılık farkı gözlemlenmediği için OLS sonuçları sağlam kabul edilmiştir. Bu tezdeki sonuçlar literatürle paralellikler gösterde de Türkiye'ye özel önemli farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılıkların en önemlisi okuma­yazma bilmeyenlerin bilenlerden anlamlı düzeyde daha yüksek güven göstermesidir. Bu durum, güveni artırdığı bilinen kırsalda yaşamanın ve okuma­yazma bilmemenin bilinmeyen bir etkileşiminden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmanın ana amacı olan nesiller arası güven aktarımı ve eş seçiminde güvene verilen önem, her eğitim seviyesinde anlamı olarak bulunmuştur. Sosyal sermaye, özellikle Türkiye'de görece çalışılmamış bir alandır. Bu çalışma, Türkiye'de karşılıklı güveni aile konseptinde inceleyen ilk çalışmadır. Ayrıca yaşam koşulları ve gelirin güven ile ilişkisini hanehalkı verileriyle birlikte inceleyen ilk çalışma bu tezde gerçekleştirilmiştir. Eğer gelir ve yaşam koşullarının yanısıra güven hakkında bir soruyu da dahil eden yeni çalışmalar yapılırsa son on yılda gerçekleşen olayların güven üzerindeki etkisi gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
Generalized trust creates a safe environment for social interactions. When trust is absent from a community, interactions stop to a degree where economic growth is crippled. When people do not trust each other, they decide not to invest in projects or create new partnerships. This distrust also causes people to think their repeated interactions will stop at any moment, which causes them to act selfishly rather than altruistic. Social capital is the accumulation of networks that tie a community together. These networks allow interpersonal interactions that create added value. It is a substantial part of economics, sociology or any other behavioural field. The reason that social capital is essential is due to the fact that it does not deteriorate when it is used. On the contrary, most interactions increase the trust between parties. Social capital gained popularity in economics after the famous book“Bowling Alone”(Putnam, 1995). It is currently considered one of the most critical factors in explaining the differences in welfare between relatively equal countries. Although there are multiple areas of social capital, it is safe to say that generalized trust is the most examined one due to its measurability. Neither networks nor social participation is as easy to calculate as generalized trust, which has been studied with surveys since the 1970s. Social trust is both cause and outcome of social capital. In a country where people are altruistic and act with reciprocity, it is easy to understand why trust is higher than usual. It is also true in the opposite direction; in a country where people trust each other, recovering from shocks of income inequality or poverty can be much easier as solidarity will help people to recover from any crisis. Social trust and social capital are hard to change in short amounts of time. These attitudes are transmitted between generations, making them difficult to be affected by most events or policies. Therefore, social capital has to be divided into its components to understand better how to influence it in the long term. Since inherited trust increases the GDP growth and decreases income inequality, economists tried to understand better what affects trust in the last two decades. One of the most significant factors of generalized trust was found to be the in­dividual's education level. Trust had increased significantly when the education level has increased, which may be due to three reasons: (1) repeated interactions provided in schools; (2) increased educational mobility allowing for a more optimistic view of life; and (3) the relationship between education and income. Turkey is in a different place than the rest of the world because it has a considerably low amount of trust compared to other countries within the same development level. However, although this distrust is known, neither the reasons nor the results had not yet been studied. Moreover, the lack of intensive surveys involving trust and the lack of knowledge about the attitude of generalized trust before the 1970s make it difficult to study the origin of distrust. As education and income are some of the most prominent components of trust, it is possible that high distrust may be due to economic hardship that occurred in the last centuries in Anatolia. Also, if trust is transmitted through generations as a part of social capital and not changing significantly, this learnt distrust could exhibit a sticky behaviour towards the downside. In that situation, the only solution could be long­term policies to solve income inequality and educational deprivation. In this dissertation, we have analyzed the generalized trust attitude of Turkish people in the household context. We have decided to use a survey that includes information about the household instead of the relatively popular WVS or ESS to understand how families transmit distrust; or how families with distrust form in the first place. If the intergenerational transmission were to be found an essential factor for distrust, it would be possible to create policies towards increasing trust via policies targeting families. Survey of Income and Living Conditions (SILC) is a survey conducted with the guideline provided European Union and collected by TUIK in 2012 and published in 2013. Although World Values Survey, European Values Survey and European Social Survey collect data from Turkey, SILC is the first survey to conduct a household survey that includes a question measuring the generalized trust attitude of people. Moreover, since the survey was collected in 2012, it has not been affected by the immigrant crisis. The primary method for analyses is Ordinary Least Squares estimation, as it is the most common method of trust literature. We have also used Probit estimation as a robustness check in Appendix B. As the SILC dataset has the trust question as an 11­point Likert scale, OLS gives better results compared to datasets where the trust question is asked with a binary response format. Even though most surveys in the world (including World Values Survey) use a trust question with a binary answer system, literature still uses OLS estimation using Probit Regression as a robustness check. Therefore, this dissertation does the same. In the first chapter, we analyzed the components of generalized trust using every individual's answer to the generalized trust question, which surveyed with the question:“Generally speaking, would you say that most people can be trusted or that you need to be very careful in dealing with people?”. We create an econometric model where the dependant variable is trust, and the independent variables are variables that are thought to be influential on trust, e.g., education, age, gender or income. As a sample, only people over 25 years old have been chosen as their trust attitudes are more prone to change. Three different indicators, (1) disposable income, (2) income quintile, and (3) material deprivation, has been used as income variables, and they all found significantly important when deciding one's trust attitude. A significant difference from the world is that trust is not increasing linearly with education in Turkey as it was in the world. According to the literature, trust increases linearly with education, while in Turkey, illiterate people had the second­highest trust after people graduated from University. This may be due to a bias caused by illiterate people living primarily in rural areas. Since it is known that people living in rural areas have higher trust than people living in urban areas, it is necessary to use living in urban as a control variable. Our results indicate that illiterate people have more trust than literate or even high school graduates, even when living in urban areas is controlled. Finally, a variable of the household average of trust is included to understand how much one is affected by their family while also controlling for low initial distrust to understand other variables better. Next, we studied how did trust transmit between generations in the second chapter. Studies of intergenerational transmission of generalized trust have been done in two w