Ceza mahkemesi ve hukuk mahkemesi kararlarının birbirine etkisi
Civil court of criminal court decisions and the effect of decisions
  1. Tez No: 306513
  2. Yazar: FETHULLAH SOYUBELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ceza mahkemesi ile hukuk mahkemesi kararları kural olarak birbirini etkilemezler. Her iki mahkemenin çalışma usulleri, konu ve sorumluluk anlayışları farklıdır. Ancak gerek mevzuattaki düzenlemeler, gerekse öğreti görüşleri ve Yargıtay uygulamaları bazı durumlarda her iki mahkeme kararlarının birbirini etkileyeceğini kabul etmektedir. Borçlar Kanunu'nun 53. maddesi konumuzla ilgili en önemli madde olmakla birlikte mevzuatta konuyla bağlantılı değişik maddeler mevcuttur. Konu mevzuatta yeterli ve etraflıca düzenlenmediği için öğreti görüşleri ve Yargıtay uygulamaları değişiklik göstermektedir. Konuyla ilgili öğretide görüş, Yargıtay'da karar birliği bulunmamaktadır. Çalışmamızın amacı yargılama görevi yürüten mahkemelerin aynı veya birbiriyle ilgili konulara ilişkin yaptıkları yargılama sonucunda verdikleri kararların birbirine etkisini ortaya koymaktır. Bu çerçevede amacımızın bir diğeri yargılamanın çabuk bitirilmesi, usul ekonomisine uygun olarak emek ve zaman israfının önlenmesi ve mahkemelerin birbiriyle çelişkili kararlar vermesinin önlenmesidir. Tez çalışmamızda öncelikle ceza ve hukuk mahkemesinde kesin hükme ilişkin teorik yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Ceza ve hukuk mahkemesinin verdikleri hükümlerin kesimleşme usullerini, kesin hüküm niteliğini kazanan kararlarının kesin delil ve kesin hüküm yönünden bağlayıcılığını, bekletici sorun hallerinde mahkemelerin karşılıklı olarak durumlarını ele almış bulunuyoruz. Ayrıca af, kovuşturmaya yer olmadığı kararı, yargılamanın yenilenmesi durumlarını bağlayıcılık yönünden Yargıtay uygulamaları ve öğreti görüşleri ele alınarak değerlendirmiş bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
As a rule of the civil law court and the criminal court decisions do not affect each other. Both the court's operating procedures, subject and responsible behavior is different. However, legislation and judicial practices and views of teaching considered to court decisions affect each other in some cases. The aim of our study as the trial courts in conducting the same or related issues with each other as a result of their trial is to determine the impact of their decisions to each other. In this context, the other is our goal to complete the trial quickly, prevent waste of time and labor and to prevent controversial decisions of the courts. Our study set out the theoretical approaches, about the final decisions of the civil law court and criminal law court. In this study we examined to provisions of the civil law court and criminal law court finalization procedures.