Uluslararası ilişkilerde ?öteki? kavramının tanımı üzerinden sinema sanatı aracılığıyla siyasal propaganda
The political propaganda by means of the movies on the definition of the notion of the ?other? in the international relations
  1. Tez No: 306525
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Performing and Visual Arts, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Uluslar arası ilişkiler başta olmak üzere birçok disiplinin ele aldığı ?öteki? kavramının Sinema da kullanımı ile birlikte , Sinema Sanatının bir propaganda aracı olarak kullanılmasına yönelik bir çalışmadır. Bu çalışmada öncelikle tanımlamalar üzerinden değerlendirmeler yapılmak suretiyle örneklemeler ele alınmaktadır. Tez, kaynak taraması yöntemi ile hazırlanmış olup, yerli ve yabancı yayınlanmış her türlü elektronik ve basılı materyalden faydalanılmaya çalışılmıştır. Ayrıca son bölümde film çözümleme tekniği ile film incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This post graduate thesis is a study which not only puts forth the usage of the notion of ?other? handled by many disciplines, in the movies, but also reveals the usage the movies as a mean of propaganda. In this study, samplings are handled by means of making evaluations on the explanations. In the thesis which is prepared with literature review study, many foreign and national printed and electronic materials published are taken into concentration. In addition, in the last chapter of the study,film reviews are made with the help of film analysis technique.