Tüketim ve kimlik bağlamında marka bağımlılığı
Brand loyalty in the context of consumption and identity
- Tez No: 306551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Marka, pazarlama iletişiminin teknik bir terimi olmakla birlikte, gündelik hayatın neredeyse pek çok noktasında kullanılan bir kavram haline dönüşmüştür. Bugünün tüketim toplumunda, bireyler bile `marka' olarak tanımlanabilmektedir. Pazarlama iletişimi, rekabet, hız, sonsuz seçenek ve çeşitli vaatlerle tüketicilerle buluşmaktadır. Pazarlama faaliyetini gerçekleştirmek isteyen marka yöneticilerinin temel hedefi, kâr sağlamaktır. Kârı elde edebilmenin yolu da, markalaşmaktan ve sürekli olarak tüketiciyle iletişim halinde olmaktan geçmektedir. Dolayısıyla, tüketicilere sürekli yeni ihtiyaç ortamlarının yaratılması ve tüketimin gerçekleşmesi gerekmektedir. Günümüzde, tüketimin bu kadar yaygın hale gelmesi, yalnızca pazarlama iletişimcileri tarafından gerçekleştirilen eylemler değil dizisi; tüketim kültürünün de bir sonucudur. Tüketmek; nefes almak, uyumak, beslenmek gibi, temel ihtiyaçlar listesine dâhil edilmiştir. Bu doğrultuda, araştırma, tüketim kültürünün bir uzantısı olarak markaların, günümüzde neden bu kadar önemli hale geldiğini, bağımlılığın nasıl oluştuğunu anlaşılır kılmak amacıyla yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Brand as well as technical term of marketing communication, has become concept which is used almost in many point of daily life. Today?s consumer society, even individuals can be defined as `brand?. It meet consumers with marketing communication, competition, rapidity, endless options and various premises. Main goal of brand managers who want to perform marketing activities to provide profit. The way of gaining profit is get through branding and continuously communicate with consumers. Therefore, it is necessary to create new demand environment and realizing consumption. Today?s world, consumption has become widespread is not only by actions done by marketing communicators also by the result of consumption culture. Consuming were included in the basic list like breathing, sleeping, feeding. In this regard, research done for the better understanding of the why brand has become more important today as extension of consumption culture and how the brand loyalty to be formed.