1990?2010 yılları arasında Türkiye'de baskı teknolojilerinin gelişiminin grafik tasarım çalışmalarına etkisi
The effect of changes in print techniques in Turkey to the advertising signages between 1990-2010
- Tez No: 306552
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz sanatının geldiği boyutlar hızla değişmektedir. Her geçen gün yeni teknolojilerin üretilmesiyle hem günlük hayatımızın içinde, hem de sanat dünyasının içinde değişimler yaşanmaktadır. Yaklaşık bir yüzyıldır sanatın ve teknolojinin flörtünün hem sanata hem de teknik konulara değişik etkileri olmuştur.Bu tezin amacı son yirmi yıldır basım sektörünü yönlendiren teknolojinin grafik tasarım sanatını ve çalışmalarını nasıl olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğini ve bu gelişimin, nasıl bir değişime neden olduğunu araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Today's art dimensions are rapidly changing. Each passing day,by producing new Technologies, changes have been taking both in our daily lives and in the art world. Nearly a century, art and technology flirt have been different effects on both the art and the technical issues.The aim of this thesis is to investigate how the technology leaked into the art positively or negatively affected the advertising posters and banners and what changes have been taken place.