Uluslararası ekonomik dalgalanmaların firma düzeyinde finansal etkileri: Medya sektöründe bir inceleme
Financial effects of international economic fluctuations on firm level: An analysis on media sector
- Tez No: 306566
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ekonomik krizlerin öncülleri iktisatçıların ilgisini her zaman çekmiştir. Özellikle finansal yapıdan kaynaklanan öncüller krizleri anlamak için önemli olduğu düşünülmüştür. Nedenlerin arasında finansal krizin sonucunda katlanılacak ekonomik maliyetlerin ağırlığı da yer almaktadır.Makro seviyede makroekonomik göstergelerde olumsuz gelişmeler krizle birlikte yaşanmaktadır. Bu itibarla, bir yandan tasarrufların ticarete konu olmayan yatırımlara yönlendirilmesi, diğer yandan reel anlamda değer kazanan yerli para birimlerinin uluslararası rekabet gücünü olumsuz etkilemesi neticesinde cari işlemler açığı hızla artmaya başlamıştır. Cari işlemler açığı hızla artarken, para ve döviz kuru politikalarında yapılan hatalar, büyüme oranının gerilemesi, firmaların karlılık oranlarının düşmesi ve banka kredilerinin geri ödenmesinde yaşanan zorluklar, anılan ülkeleri adım adım krize yaklaştırmaktadır.Mikro seviyede, özellikle bilanço bozukluklarından kaynaklanan şirket kapanmalarına kadar uzanan yelpazede değişik sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada kriz dönemlerinde medya sektörüne ilişkin bir inceleme yapılmıştır. İnceleme sonucunda maliyetlerdeki değişiklikler ve etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Determnants of economical crisis has always attracted economists. Especially determinants led by financial structure has been considered significant to understand crisis. There exists, inter alia, burden of economic costs resulted from financial crisis challenged among reasons.At macro level, negative effects on macroeconomic indicators has been experienced with the start of crisis. Within this context, on one hand leading savings into investments out of trade, on the other hand affecting international competitive edge negatively of local currencies appreciation result in current deficit increase. Whilst current deficit is rocketing, errors done in currency and exchange rate policies, decrease in economic growth, decrease in profit of firms and difficulties in credit payments get certain countries close to crisis.At mikro level, several different results have been faced ranging to firm deaths especially resulting from balance sheet deficiences. In this study an analysis related to media sector has been done in crisis. Finally changes in costs and the effects have been evaluated.