İran İslam Devrimi'nde Sovyetler Birliği, İngiltere ve Fransa'nın rolü
Soviet Union, Britain and France role in Iran's Islamic Revolution
  1. Tez No: 306576
  2. Yazar: NİYAZİ OKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İran İslam Devrimi'nde Sovyetler Birliği, İngiltere ve Fransa'nın rollerini incelemekte; İran'ı, İslam Devrimini yaratan şartları, Devrim öncesi, Devrim süreci ve Devrim sonrasında bu üç ülkenin ilişkileri ve faaliyetleri bağlamında ele almaktadır. Çalışmamız ayrıca Şahlık dönemi politikaları ve sorunlarına da değinmekte ve ayrıca İsrail'in körfez savaşı bağlamında İran'a yönelik politikalarına ışık tutmaya çalışmaktadır. Tezin ele aldığı bir diğer konu ise, İran'da Şiilik ve Ulema sınıfının toplum ve devlet yönetimi üzerindeki etkisidir. Tez, kaynak taraması yöntemi ile hazırlanmış olup, yerli ve yabancı 1979-2011 arasında yer yayınlanmış her türlü elektronik ve basılı materyalden faydanılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This master's thesis, the Iranian Islamic Revolution, the Soviet Union, Britain and France are viewing their role; Iran, Islamic Revolution, created the conditions, pre-revolutionary, revolutionary process and after the revolution, relations and activities within the context of the three countries. Our study also mention Şahlık period and also the policies and problems of the gulf war in the context of Israel's policies toward Iran try to keep it light. Another issue on which the thesis is, in Iran, Shi'ism, and the effect on the management of the Ulema class society and the state. Thesis, has been prepared by literature method, all kinds of domestic and foreign electronic and printed materials published between 1979-2011 used studied.