1950-1990 Döneminde Amerikan sinemasında karaktere göre giysi analizi
The analysis of costumes based onthe characters designed for the American cinema between the Period 1950-1990
  1. Tez No: 306579
  2. Yazar: BANU BEGÜM BOZATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada; Amerikan sinemasında, 1950?1990 yılları arasında yapılan filmler üzerinden, giysinin karakteri yaratması üzerindeki etkileri incelenmiştir. İlk bölümde sinemanın tarihi ve teknolojik gelişmelerle, günümüzdeki haline kadar gelmesindeki önemli aşamalarına değinilmiştir. Sonraki bölümlerde ise sırasıyla; sinemada seyirci algısı ve filmlerin seyirci üzerindeki etkileri incelenip, bir anlatım biçimi olarak karşımıza çıkan; ışık, renk, makyaj ve müziğin önemi belirtilmiştir. Daha sonra; tasarımın önemi ve moda olgusunun sinema ile ilişkisine bağlı olarak; 1920'li ve 1990'lı yıllar arasında, giyim şeklinin toplumsal olaylardan, isteklerden, tepkilerden ve ihtiyaçlarından doğan, moda akımlarına yer verilmiştir. Son iki bölümde ise çalışmanın esas amacı olan; filmlerin modaya, kitlelere nasıl yön verdiği ile ilgili örnekler verilmiş ve en iyi Hollywood yapımı filmlerden yola çıkılarak giysilerin insanlarda oluşturduğu imaj kavramları üzerine analizler yapılmıştır. Bu dönemde, temel değişim, kadın giysileri üzerinde olduğu için, çalışma kadın modası ile sınırlanmıştır.Bu alanda yapılmış kapsamlı bir araştırmanın olmaması ve buna bağlı olarak, kaynakların sınırlı olması, bu çalışmada karşılaşılan en büyük zorluk olmuştur. Sinema tarihi, kostüm tarihi ve seçilen film örnekleri ile ilgili bilgiler çalışmamın ana hatlarını oluşturmamda yardımcı olan kaynaklar olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is aimed to analyse in this thesis the effects of the costumes on the creation of the film characters, through the films produced by the American cinema within the period of 1950?1990. At the first chapter, the history of cinema is rewieved, together with the technological developments and the important eras that have formed todays cinema. At the second chapter, the perception of the audience at the cinema and the pyschological effects of the films on the audience are mentioned. The importance of the light, colour, make-up and music that means of expression are stressed. At the third chapter, the relation of cinema and fashion design are examined. The fashion movements between 1920?1990 are studied as based on the costumes that created by the influences from the social events, demands, reactions and needs. At the last two chapters, the main aim of the thesis, how the films influenced the fashion design and the public is aimed to explain. The leading films of the period (1950?1990) are evaluated by their costume design and their effects on the costumes are analysed. The main changes occurred on the women?s costume on this period, therefore, this study focused on the women?s fashion.During the study, the difficulties arose, due to the limited the sources on this topic and. The history of cinema, the resources on the films and the history of costumes were the basic sources of this study.