Girişimcilik sürecinde dönüştürücü liderlik anlayışı: Bir uygulama
Insight of transformational leadership in the process of entrepreneurship: An application
  1. Tez No: 306589
  2. Yazar: ERDOĞAN KAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, bir değer yaratma faaliyeti olan girişimcilik anlayışı ile başarılı bir girişimcilik faaliyeti için gerekli dönüşümleri sağlayan dönüştürücü liderlik olgusu arasında ilişki olup olmadığını belirlemektir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişimciliğin tanımı, önemi, girişimcilik süreci, başarılı girişimcilerin temel özellikleri açıklandıktan sonra girişimciliği geliştiren ve engelleyen faktörler ele alınmıştır.İkinci bölümde liderliğe ve liderlik teorilerine değinildikten sonra dönüştürücü liderlik anlayışı açıklanmıştır. Daha sonra dönüştürücü liderlerin önemi ifade edilmiş ve başarılı bir dönüşümün gerçekleşmesi için dönüştürücü liderin yapması gereken faaliyetler açıklanmıştır.Üçüncü bölümde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren, rekabette öncü olan kuruluşların birisinde 336 çalışanla, girişimcilik anlayışıyla dönüştürücü liderlik anlayışı arasında ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla ampirik bir araştırma yapılmış, bu araştırmayla ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining whether there is a relationship between entrepreneurship which is a value creation concept and transformational leadership that provides essential transformations needed for a successful entrepreneur activity.The study comprises three sections. In the first section, definition, importance and process of the entrepreneurship, and fundamental functions of the successful entrepreneur, were explained. Then, factors that develop or limit entrepreneurship were handled in detail.In the second section, the concept of transformational leadership was studied after indicating leadership and leadership theories. Then, importance of the transformational leaders was expressed, and duties that need to be accomplished by transformational leaders to acquire a successful transformation were indicated.In the third section, an empirical research was conducted on determining a possible relationship between entrepreneurship and transformational leadership in a leading competitive firm functioning in automotive sector with 336 employers, and the results were interpreted and documented.