Selektif lazer sinterizasyonu ile oluşturulan Co-Cr alaşımların invitro olarak değerlendirilmesi
Invitro assesments of selective laser sintered Co-Cr alloys
  1. Tez No: 306644
  2. Yazar: GÖZDE ANIL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YURDANUR UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hızlı üretim teknolojileri (rapid manufacturing) yirmi yılı aşkın süredir kullanılmaktadır ve tabakalı üretim teknolojileri (layered manufacturing) olarak da adlandırılmaktadır. Metallerin doğrudan selektif lazer sinterizasyonu (direct metal laser sintering, DMLS) tabakalı üretim teknolojilerinin bir koludur. DMLS birçok kullanım alanının yanında, metal destekli porselen restorasyonlar için metal alt yapı üretimine olanak sağlayarak, diş hekimliğinde yüz yılı aşkın süredir kullanılan döküm tekniğine alternatif olmaktadır. Dental uygulamalarda kullanımı yönünde araştırmaları süren bu yeni teknoloji üretim süresini kısaltması ve maliyeti düşürmesi gibi özellikleri sebebi ile geleneksel yöntemlere göre bazı avantajlara sahiptir.Bu çalışmanın amacı, 1) Selektif lazer sinterizasyon yöntemi kullanılarak elde edilen örneklerin mekanik özelliklerini, döküm yöntemi kullanılarak elde edilen Ni-Cr (Bego Wirobond C) ve Co-Cr (Bego Wiron 99) alaşımlarından elde edilen örnekler ile germe testi kullanılarak karşılaştırmak, 2) Çekme testi sonrası ayrılan kırık yüzeylerinin mikroskobik olarak değerlendirmek ve polisajlı yüzeylerinmikroyapısını tarayıcı elektron mikroskobu (SEM) kullanarak incelemek, 3) Grupların elemental içeriklerini karşılaştırmak, 4) Porselen fırınlama aşamalarının metal alt yapı örneklerinin kenar uyumuna etkisini incelemektir.Her bir grup için ISO 22674 standartlarında, 15 adet konik kavis çekme test örneği elde edildi. Çekme testi, maksimum çekme dayanımı, elastik modül, uzama yüzdesi ve bükme dayanım değerlerini incelemek üzere Universal test cihazında gerçekleştirildi. Her bir örnek kırılma gerçekleşene kadar teste tabi tutuldu. Gruplar sertlikleri açısından da karşılaştırıldı. İstatiksel analiz ANOVA ve ardından Tukey test ile yapıldı (?=0.05).Her örneğe ait kırık parçalardan biri kırık yüzeyin incelenmesi için kullanıldı. Daha sonra örneğe ait iki parçadan biri dik biri yatay olacak şekilde bakır tel ile lehimlenerek, epoksi rezin içerisine gömüldü. Yüzey işlemleri tamamlanan örnekler %18'lik HCL solusyonu içerisinde elektrolitik olarak dağlanarak metalografik incelemesi yapılmıştır. Polisajlı yüzeyler üzerinde elemental içerik analizleri enerji dağılımlı spektroskobi (EDS) kullanılarak yapıldı.Her üç grup için, prepare edilmiş üst birinci keser dişi taklit eden rezin day üzerinde 15'er adet metal altyapı hazılandı. Metal alt yapılar üzerine anatomik olarak birinci keser diş şekline sahip olacak şekilde porselen bitimi gerçekleştirildi. Kron örneklerin porselen fırınlama aşamaları sonrasında kenar uyumundaki değişiklikleri Leica M205 steriomikroskop kullanılarak değerlendirilmiştir.Örneklerin %0,1'lik deformasyona karşı gösterdikleri dayanım değerleri; döküm Co-Cr için 344,8 ± 40,5 MPa, döküm Ni-Cr için 245,9 ± 65,9 MPa ve lazer-sinter Co-Cr grup için 375,6 ± 35,9 MPa olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid Manufacturing (RM) techniques, also called layer wise additive manufacturing processes have about twenty years of history. Direct metal laser sintering (DMLS) is a subclass of layered manufacturing techniques. This technique is enabling the production of metal sub-structure for the metal-ceramic restorations, creates an alternative for conventional techniques with its many advantages and has other various usage areas in industrial field. This new technology, which is still studied to be utilized in dental field, has some advantages over traditional methods, due to its properties such as reduction in manufacturing cost and time.The purposes of this study were, 1) Comparison of the maximum tensile strength, percent elongation and hardness values, by performing a tensile test on the samples obtained by the method of selective laser sinterization on EOS Co-Cr SP2 alloy powder, with the samples obtained by conventional methods applied on Ni-Cr (Bego Wirobond C) and Co-Cr (Bego Wiron 99) alloys, 2) Microscopic evaluation of the fracture surfaces, which are separated after the tensile test, and examining the metallographic features on polished surfaces by using scanning electron microscopy (SEM), 3) Investigating the effect of porcelain firing cycles on marginal fit of the crowns, by stereomicroscope with metal framework samples prepared from all of the three groups.Fifteen specimens were prepared according to ISO 22674 standard for each group. Tensile testing was performed on a universal testing machine to obtain tensile strength, percent elongation and yield strength. Statistical analysis was performed using ANOVA followed by either Tukey test or Dunnett T3 test. Fracture surface characterization was made with the aid of SEM analyze. For microstructural investigation, specimens were soldered with a copper wire then embedded into acrylic resin. Surface treatment was done and specimens were etched with %18 HCL by using electrolithic method for microstructural characterization. For comparison of the marginal fit changes after porcelain firings; fifteen metal frameworks were prepared for each group. After each porcelain firing step, marginal opening measurements were recorded under a streiomicroscope which is connected to a computer.The yield strength of specimens were 344,8 ± 40,5 MPa for cast Co-Cr group, 245,9 ± 65,9 MPa for cast Ni-Cr group and 375,6 ± 35,9 MPa for laser-sintered Co-Cr group.