Kur'an'ı Kerim'de da'vet kavramı
The concept of invitation in the Holy Qur'an
- Tez No: 306658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kur'an-ı Kerim ve diğer ilahi kitaplar Yüce Yaratıcı tarafından insanlara hidayet rehberi olarak gönderilmiştir. Davet; insanlık tarihiyle eş değer bir kavramdır. Hz. Âdem'den (a.s) beri insanlık tarihini ve ilahi mesaj olan daveti anlamak için Peygamberlerin hayatını bilmek gerekir. Allah (c.c.) da, Kur'an'ı Kerim ve Hz. Muhammed'i (s.a.s) insanlara yol gösterici ve rehber olmak üzere göndermiştir. Davet konusu, öteden beri orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmemiş, hatta insanlar her zaman daha fazla davete ve nitelikli davetçilere ihtiyaç duymuştur.`Kur'an-ı Kerim'de Davet Kavram'ını incelerken, özellikle ?Siz hayırlı bir ümmetsiniz, iyiliği emreder kötülükten men edersiniz? (Al-i İmran, 3/110) ve ?İçinizde iyiliği emredip kötülükten sakındıracak bir topluluk bulunsun? (Al-i İmran, 3/104) ayeti kerimeleri ile ?Allah yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et? (Nahl, 16/125) ayeti bu araştırmanın mihenk taşı olmuştur. Araştırmada davet kavramının menşeine inilerek ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Âdem'den (a.s) bugüne kadar bu kavramın nasıl anlaşıldığı ve uygulandığı, diğer kavramlarla olan ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Kur'an-ı Kerim'de zikredilen davet yöntemleri ve davetçinin niteliklerini inceledikten sonra da davette kullanılan vasıtalar üzerinde durulmuştur.Bu araştırma neticesinde, kavramların Kur'an-ı Kerim ve diğer İslâmi ilimler için temel bilgi birikimi oluşturma noktasında önemli oldukları görülmüştür. Bu bağlamda davet konusunun da ihmal edilmeyecek bir vecibe olduğu noktasında bütün müfessirlerin hem fikir oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur?an and the other holy books were sent down to the human beings as guidance of the right way. The concept of invitation goes back to the beginning of human history. It is necessary to know the life stories of the prophets in order to understand human history since the Prophet Adam and the invitation of the divine message. Allah sent down the Holy Qur?an and the Prophet Muhammad (peace be upon him) as guidance and consultant. The subject matter of invitation has not lost its originality ever since; and human beings have even needed more invitation and more qualitative persons who can carry out religious invitation.During the study of the term ?invitation? in the Holy Qur?an, our touchstones were specifically these verses: ?(O Community of Muhammad!) You are the best community ever brought forth for humankind, enjoying and promoting what is right and good and forbidding and trying to prevent the evil??, ?There must be among you a community calling to good ??, and ?Call to the way of Your Lord with wisdom and fair exhortation?? In our study, going back to the roots of the term ?invitation?, we tried to determine how this term was understood and practised since first human being and prophet Adam (peace be upon him) and how was its relationship with the other concepts. After being examined the method of invitation mentioned in the Qur?an, and the characteristic features of the people who carried out the duty of invitation , it has been emphasized the basic means which are used in the invitation process.At the end of the study, it has been seen that the terms or concepts are very significant in the formation of the cumulative knowledge for the Qur?anic and Islamic sciences. In this context, it has finally been ascertained that all interpreters of the Qur?an agree that the subject matter of invitation is a religious duty which cannot be neglected at all.Key Terms : Qur?an , Prophet, Invitation, Community , Concept.